zypper - en to da translation catalogue (1212 entries)

en:    \\\\\
      \\\\\\\__o
    __\\\\\\\'/_
da:                  :#@@@@@@@@@@@@@@#;`   @@+,          
                  .@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#:@@@@@@#:      
                :@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#`   
              ,@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@+  `@+  
             @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@# @@# @` 
           :@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@`#@ .:@@ 
          #@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ @@#@;+@ 
         @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@+@@@:.@@@ @@,
        @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ;@@` . +@@@
       +@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@:  +@@@@@@# 
      ,@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@;  .'+;  ,
      @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@:` :+@,
     '@@@@@`     '@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@; 
     @@@@;         @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@:   
    `@@@+  ,@@@@+   @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@.  `,::,`       
    ;@@@  ,@@@@@@@   @@@@@@'     #@@@@@@,                
    #@@@  @@@:,@@@@  ,@@@@'       ,@@@@@                 
    @@@@  @@    '@@'  @@@@         `@@@@`                
    '@@@  @@:    @@@  ;@@@          .@@@;                
    ,@@@  @@@@@, +@@   @@@           :@@@                
     @@@+  @@@@. @@@    ,@             #@,`:             
     '@@@:   `   @@@                     + `             
      @@@@#    `@@@,                                     
       @@@@@@@@@@@@                                      
        #@@@@@@@@#                                       
          +@@@@#`

en:  %s is already requested.
da:  %s er allerede anmodet.

en:  Solution %d:
da:  Løsning %d:

en:  Use an integer number from %d to %d
da:  Brug et heltal fra %d fra %d

en: %1% exited with status %2%
da: %1% afsluttede med status %2%

en: %1% package had to be excluded from file conflicts check because it is not yet download. | %1% packages had to be excluded from file conflicts check because they are not yet downloaded.
da[0]: %1% pakke er blevet ekskluderet fra filkonfliktertjek da den endnu ikke er downloadet.
da[1]: %1% pakker er blevet ekskluderet fra filkonfliktertjek da de endnu ikke er downloadet.

en: %1% repository | %1% repositories
da[0]: %1% softwarekilde
da[1]: %1% softwarekilder

en: %1% was killed by signal %2% (%3%)
da: %1% blev dræbt af signal %2% (%3%)

en: %1%: Option '%2%' is defined multiple times. Using the last one.
da: %1%: Tilvalget '%2%' er defineret flere gange. Bruger den sidste.

en: %d Problem: | %d Problems:
da[0]: %d problem:
da[1]: %d problemer:

en: %d patch locked | %d patches locked
da[0]: %d rettelse låst
da[1]: %d rettelser låst

en: %d patch needed | %d patches needed
da[0]: %d rettelse kræves
da[1]: %d rettelser kræves

en: %d patch optional | %d patches optional
da[0]: %d rettelse valgfri
da[1]: %d rettelser valgfri

en: %d security patch | %d security patches
da[0]: %d sikkehedsrettelse
da[1]: %d sikkehedsrettelser

en: %s '%s' not found.
da: %s '%s' ikke fundet.

en: %s is newer than %s
da: %s er nyere end %s

en: %s is older than %s
da: %s er ældre end %s

en: %s matches %s
da: %s matcher %s

en: %s used together with %s, which contradict each other.
da: %s brugt sammen med %s, som modsiger hinanden.

en: %s was not requested.
da: %s blev ikke anmodet.

en: %zu lock has been successfully removed. | %zu locks have been successfully removed.
da[0]: %zu lås er blevet fjernet.
da[1]: %zu låse er blevet fjernet.

en: '%s' is already installed.
da: '%s' er allerede installeret.

en: '%s' is locked. Use '%s' to unlock it.
da: "%s" er låst. Brug "%s" til at låse den op.

en: '%s' is not a package name or capability.
da: "%s" er ikke et pakkenavn eller en kapabilitet.

en: '%s' looks like an RPM file. Will try to download it.
da: '%s' ligner en RPM-fil. Vil prøve at downloade den.

en: '%s' not found in package names. Trying '%s'.
da: "%s" ikke fundet i pakkenavne. Prøver "%s".

en: '%s' not found in package names. Trying capabilities.
da: "%s" ikke fundet i pakkenavne. Prøver kapabiliteter.

en: '%s' providing '%s' is already installed.
da: '%s', som leverer '%s', er allerede installeret.

en: (any)
da: (enhver)

en: (dry run)
da: (testkørsel)

en: (empty)
da: (tom)

en: (multiple)
da: (flere)

en: * and ? wildcards can also be used within search strings. If a search string is enclosed in '/', it's interpreted as a regular expression.
da: Jokertegnene * og ? kan også bruges i søgestrenge. Hvis en søgestreng omsluttes af "/", fortolkes den som et regulært udtryk.

en: ... and %1% more item. | ... and %1% more items.
da[0]: ... og %1% yderligere element.
da[1]: ... og %1% yderligere elementer.

en: A meaningful file conflict check can only be performed if used together with '%1%'.
da: Et filkonflikttjek der giver mening kan kun udføres hvis det bruges sammen med '%1%'.

en: Abbreviated commandline options will not be supported in future versions. Please use %2% instead of %1% .
da: Forkortede kommandolinjetilvalg understøttes ikke i fremtidige versioner. Brug venligst %2% i stedet for %1% .

en: Abort, retry, ignore?
da: Afbryd, prøv igen, ignorér?

en: Aborting installation due to the need for license confirmation.
da: Afbryder installationen pga. behov for licensbekræftelse.

en: Aborting installation due to user disagreement with %s %s license.
da: Afbryder installationen, da bruger ikke accepterer licensaftalen %s %s.

en: Accept multiple commands at once.
da: Acceptér flere kommandoer på samme tid.

en: Accepting an unsigned file '%s' from repository '%s'.
da: Accepterer en usigneret fil '%s' fra softwarekilden '%s'.

en: Accepting an unsigned file '%s'.
da: Accepterer en usigneret fil "%s".

en: Accepting file '%s' from repository '%s' signed with an unknown key '%s'.
da: Accepterer filen '%s' fra softwarekilden '%s', der er signeret med en ukendt nøgle '%s'.

en: Accepting file '%s' signed with an unknown key '%s'.
da: Accepterer filen '%s', der er signeret med en ukendt nøgle '%s'.

en: Accepting package despite the error.
da: Accepterer pakken selvom der er fejl.

en: Accepting packages with wrong checksums can lead to a corrupted system and in extreme cases even to a system compromise.
da: Accept af pakker med forkert tjeksom kan fører til at et ødelagt system og i ekstreme tilfælde endda kompromitering af systemet.

en: Add a RIS service repository to disable.
da: Tilføj en softwarekilde for RIS-tjeneste til deaktivering.

en: Add a RIS service repository to enable.
da: Tilføj en softwarekilde for RIS-tjeneste til aktivering.

en: Add a new repository.
da: Tilføj en ny softwarekilde.

en: Add a new service.
da: Tilføj en ny tjeneste.

en: Add a package lock.
da: Tilføj en pakkelås.

en: Add a repository index service to the system.
da: Tilføj en indekstjeneste for softwarekilder til systemet.

en: Add a repository to the system. The repository can be specified by its URI or can be read from specified .repo file (even remote).
da: Tilføj en softwarekilde til systemet. Softwarekilden kan angives med dens URI eller læses fra en angivet .repo-fil (også fjern).

en: Add given locale(s) to the list of requested locales.
da: Tilføj angivne lokalitet(er) til listen over anmodede lokaliteter.

en: Add locale(s) to requested locales.
da: Tilføj lokalitet(er) til anmodede lokaliteter.

en: Added locale: %s
da: Tilføjet lokalitet: %s

en: Adding conflict: '%s'.
da: Tilføjer konflikt: "%s".

en: Adding requirement: '%s'.
da: Tilføjer krav: "%s".

en: Additionally try to update all packages not covered by patches. The option is ignored, if the patch command must update the update stack first. Can not be combined with --updatestack-only.
da: Prøv også at opdatere alle pakker som ikke dækkes af rettelser. Tilvalget ignoreres hvis patch-kommandoen først skal opdatere den første opdateringsstak. Kan ikke kombineres med --updatestack-only.

en: Additionally use disabled repositories providing a specific keyword. Try '--plus-content debug' to enable repos indicating to provide debug packages.
da: Brug yderligere deaktiverede softwarekilder som leverer et bestemt nøgleord. Prøv '--plus-content debug' for at aktivere softwarekilder som indikere at de leverer debug-pakker.

en: Advanced:
da: Avanceret:

en: After the operation, %s will be freed.
da: Efter handlingen vil %s være frigjort.

en: After the operation, additional %s will be used.
da: Efter handlingen vil yderligere %s blive brugt.

en: Alias or an aggregate option is required.
da: Alias eller en samlet tilvalg kræves.

en: All repositories have been cleaned up.
da: Alle softwarekilder blev ryddet.

en: All repositories have been refreshed.
da: Alle softwarekilder blev genopfrisket.

en: All services have been refreshed.
da: Alle tjenester blev genopfrisket.

en: Allow to replace a newer item with an older one. Handy if you are doing a rollback. Unlike --force it will not enforce a reinstall.
da: Tillad at et nyere element erstattes med et ældre. Nyttigt hvis du udfører en tilbagerulning. Modsat --force vil det ikke gennemtvinge en geninstallation.

en: Also restore service repositories enabled/disabled state.
da: Gendan også tjeneste-softwarekilders aktiveret/deaktiveret tilstand.

en: Ambiguous answer '%s'.
da: Flertydigt svar '%s'.

en: Apply changes to all local repositories.
da: Anvend ændringer på alle lokale softwarekilder.

en: Apply changes to all local services.
da: Anvend ændringer på alle lokale tjenester.

en: Apply changes to all remote repositories.
da: Anvend ændringer på alle fjern-softwarekilder.

en: Apply changes to all remote services.
da: Anvend ændringer på alle fjern-tjenester.

en: Apply changes to all repositories.
da: Anvend ændringer på alle softwarekilder.

en: Apply changes to all services.
da: Anvend ændringer på alle tjenester.

en: Apply changes to repositories of specified type.
da: Anvend ændringer på alle softwarekilder af angiven type.

en: Apply changes to services of specified type.
da: Anvend ændringer på tjenester af angiven type.

en: Applying delta
da: Anvender delta

en: Applying solution %s
da: Anvender løsningen %s

en: Arch
da: Arkitektur

en: Argument resolves to no package
da: Argumentet løses ikke til nogen pakke

en: Arguments are not allowed if '%s' is used.
da: Argumenter tillades ikke, hvis '%s' anvendes.

en: Arguments:
da: Argumenter:

en: Ask PackageKit to quit?
da: Giv PackageKit besked på at afslutte?

en: Assign new alias to the repository specified by alias, number or URI.
da: Tildel nyt alias til softwarekilde, angivet ved alias, nummer eller URI.

en: At least one package name is required.
da: Mindst ét pakkenavn kræves.

en: Authentication required to access %s. You need to be root to be able to read the credentials from %s.
da: Autentificering kræves for at tilgå %s. Du skal være root for at kunne læse akkreditiverne fra %s.

en: Automatically accept product licenses only. See 'man zypper' for more details.
da: Accepter automatisk produktlicenser kun. Se 'man zypper' for flere detaljer.

en: Automatically agreeing with %s %s license.
da: Automatisk accept af %s %s licensaftale.

en: Automatically importing the following key:
da: Importerer automatisk følgende nøgle:

en: Automatically remove unneeded dependencies.
da: Fjern automatisk unødvendige afhængigheder.

en: Automatically say 'yes' to third party license confirmation prompt. See 'man zypper' for more details.
da: Sig automatisk 'ja' når der spørges om tredjepartslicens. Se 'man zypper' for flere detaljer.

en: Automatically trust and import new repository signing keys.
da: Hav automatisk tillad og importér nye signeringsnøgler for softwarekilde.

en: Automatically trusting the following key:
da: Betror automatisk den følgende nøgle:

en: Autorefresh
da: Automatisk genopfrisk

en: Autorefresh disabled.
da: Automatisk genopfrisk deaktiveret.

en: Autorefresh has been disabled for repository '%s'.
da: Automatisk genopfriskning blev deaktiveret for softwarekilden '%s'.

en: Autorefresh has been disabled for service '%s'.
da: Automatisk genopfriskning blev deaktiveret for tjenesten '%s'.

en: Autorefresh has been enabled for repository '%s'.
da: Automatisk genopfriskning blev aktiveret for softwarekilden '%s'.

en: Autorefresh has been enabled for service '%s'.
da: Automatisk genopfriskning blev aktiveret for tjenesten '%s'.

en: Autoremoves installed kernels according to list of kernels to keep from /etc/zypp/zypp.conf:multiversion.kernels which can be given as <version>, latest(-N), running, oldest(+N).
da: Automatisk fjernelse af installerede kerner, i henhold til liste over kerner som skal beholdes, fra /etc/zypp/zypp.conf:multiversion.kernels som kan angives som <version>, seneste(-N), kørende, ældste(+N).

en: Autoselecting '%s' after %u second. | Autoselecting '%s' after %u seconds.
da[0]: Vælger automatisk '%s' efter %u sekund.
da[1]: Vælger automatisk '%s' efter %u sekunder.

en: Available
da: Tilgængelig

en: Available Version
da: Tilgængelig version

en: Available download modes: %s
da: Tilgængelige downloadtilstande: %s

en: Available zypper subcommands in '%1%'
da: Tilgængelige zypper-underkommandoer i '%1%'

en: Builds binary package
da: Bygningens binære pakke

en: CATEGORY
da: KATEGORI

en: CD/DVD repositories disabled.
da: Cd-/dvd-softwarekilder deaktiverede.

en: CPE Name
da: CPE-navn

en: Called as '%1%', it restricts the command to just look for packages supporting available hardware, languages or filesystems. Useful after having added e.g. new hardware or driver repos.
da: Kaldt som '%1%', begrænser det kommandoen til kun at lede efter pakker som understøtter tilgængelig hardware, sprog eller filsystemer. Nyttig efter f.eks. at have tilføjet ny hardware- eller driver-softwarekilder.

en: Can't create or access download directory '%s'.
da: Kan ikke oprette eller tilgå downloadmappen "%s".

en: Can't find a valid repository at given location:
da: Kan ikke finde en gyldig softwarekilde på den givne placering:

en: Can't open %s for writing.
da: Kan ikke åbne %s til skrivning.

en: Cancel
da: Annuller

en: Cannot change alias of '%s' repository. The repository belongs to service '%s' which is responsible for setting its alias.
da: Kan ikke ændre alias for softwarekilden '%s'. Softwarekilden tilhører tjenesten '%s', der er ansvarlig for indstilling af dets alias.

en: Cannot clean installed packages cache because of an error.
da: Kan ikke rydde cache for installerede pakker pga. en fejl.

en: Cannot clean repository '%s' because of an error.
da: Kan ikke rydde softwarekilden '%s' pga. en fejl.

en: Cannot initialize configuration file parser.
da: Kan ikke initialisere konfigurationsfil-fortolker.

en: Cannot read input: bad stream or EOF.
da: Kan ikke læse input: dårlig strøm eller EOF.

en: Cannot uninstall patches.
da: Kan ikke afinstallere rettelser.

en: Cannot use %s together with %s. Using the %s setting.
da: Kan ikke bruge %s sammen med %s. Bruger indstillingen %s.

en: Cannot use multiple types when specific packages are given as arguments.
da: Kan ikke bruge flere typer når specifikke pakker gives som argumenter.

en: Category
da: Kategori

en: Change current base URI and try retrieving the file again.
da: Ændr nuværende basis-URI og prøv at hente filen igen.

en: Check failed:
da: Tjek mislykkedes:

en: Check for patches.
da: Søg efter rettelser.

en: Check for running processes using deleted libraries is disabled in zypper.conf. Run '%s' to check manually.
da: Søgning efter kørende processer ved brug af slettede biblioteker er deaktiveret i zypper.conf. Kør '%s' for at søge manualt.

en: Check if the URI is valid and accessible.
da: Tjek om URIen er gyldig og tilgængelig.

en: Check if the reboot-needed flag was set.
da: Tjek om needs-reboot-flaget var angivet.

en: Check whether dependencies of installed packages are satisfied and suggest to install or remove packages in order to repair the dependency problems.
da: Tjek hvorvidt afhængigheder for installerede pakker er opfyldt, og foreslå at installere eller fjerne pakker for at reparere eventuelle afhængighedsproblemer.

en: Checking for file conflicts requires not installed packages to be downloaded in advance in order to access their file lists. See option '%1%' in the zypper manual page for details.
da: Tjek for filkonflikter kræver, at ikke-installerede pakker downloades på forhånd for at tilgå deres fillister. Se tilvalget "%1%" i zyppers manual-side for detaljer.

en: Checking for file conflicts:
da: Tjekker for filkonflikter:

en: Checking for running processes using deleted libraries...
da: Tjekker efter kørende processer som bruger slettede biblioteker...

en: Checking whether to refresh metadata for %s
da: Tjekker om metadata til %s skal genopfriskes

en: Checks if the reboot-needed flag was set by a previous update or install of a core library or service.
    Exit code ZYPPER_EXIT_INF_REBOOT_NEEDED indicates that a reboot is suggested, otherwise the exit code is set to ZYPPER_EXIT_OK.
da: Tjek om needs-reboot-flaget var angivet af en tidligere opdatering eller installation af et kernebibliotek eller -tjeneste.
    Afslutningskoden ZYPPER_EXIT_INF_REBOOT_NEEDED indikerer at en genstart er nødvendig, ellers angives afslutningskoden til ZYPPER_EXIT_OK.

en: Choose no solution and cancel.
da: Vælg ikke nogen løsning, og annuller.

en: Choose solution %1%
da: Vælg løsningen %1%

en: Choose the above solution using '1' or cancel using 'c' | Choose from above solutions by number or cancel
da[0]: Vælg løsningen overfor med '1' eller annuller med 'c'
da[1]: Vælg blandt løsningerne overfor med et nummer

en: Choose the above solution using '1' or skip, retry or cancel | Choose from above solutions by number or skip, retry or cancel
da[0]: Vælg løsningen overfor med '1' eller spring over, prøv igen eller annuller
da[1]: Vælg blandt løsningerne overfor med et nummer eller spring over, prøv igen eller annuller

en: Clean both metadata and package caches.
da: Ryd både metadata- og pakke-cache.

en: Clean local caches.
da: Ryd lokale caches.

en: Clean metadata cache.
da: Ryd metadata-cache.

en: Clean only duplicate locks.
da: Ryd kun duplikerede låse.

en: Clean only locks which doesn't lock anything.
da: Ryd kun låse som ikke låser noget.

en: Clean only specified repositories.
da: Ryd kun specificerede softwarekilder.

en: Clean raw metadata cache.
da: Ryd rå metadata-cache.

en: Cleaning installed packages cache.
da: Rydder cache for installerede pakker.

en: Cleaning metadata cache for '%s'.
da: Rydder metadata-cache for '%s'.

en: Cleaning packages for '%s'.
da: Rydder pakker for '%s'.

en: Cleaning raw metadata cache for '%s'.
da: Rydder 'raw' metadata-cache for '%s'.

en: Clear the list of RIS repositories to disable.
da: Ryd listen over RIS-softwarekilder til deaktivering.

en: Clear the list of RIS repositories to enable.
da: Ryd listen over RIS-softwarekilder til aktivering.

en: Code
da: Kode

en: Command
da: Kommando

en: Command '%s' is replaced by '%s'.
da: Kommandoen "%s" erstattes af "%s".

en: Command options:
da: Kommandotilvalg:

en: Commands:
da: Kommandoer:

en: Compare the versions supplied as arguments.
da: Sammenlign versionerne, der er indsat som argumenter.

en: Compare two version strings.
da: Sammenlign to versionsstrenge.

en: Computing distribution upgrade...
da: Beregner distributionsopgradering...

en: Computing upgrade...
da: Beregner opgradering...

en: Config file '%1%' does not exist.
da: Konfigurationsfilen '%1%' findes ikke.

en: Config file '%1%' exists but is not a file.
da: Konfigurationsfilen '%1%' findes men er ikke en fil.

en: Configuration: %1%
da: Konfiguration: %1%

en: Conflicting files will be replaced.
da: Filer i konflikt vil blive erstattet.

en: Consider only patches which affect the package management itself.
da: Overvej kun rettelser som påvirker selv pakkehåndteringen.

en: Consider to cancel:
da: Overvej at annullere:

en: Considering %1% out of %2% applicable patches: | Considering %1% out of %2% applicable patches:
da[0]: Overvejer %1% ud af %2% anvendelige rettelser:
da[1]: Overvejer %1% ud af %2% anvendelige rettelser:

en: Content Id
da: Indholds-id

en: Contents
da: Indhold

en: Continue?
da: Vil du fortsætte?

en: Correct form is obs://<project>/[platform]
da: Korrekt format er obs://<projekt>/[platform]

en: Could not clean the repositories because of errors.
da: Kunne ikke rydde softwarekilderne pga. fejl.

en: Could not determine the type of the repository. Please check if the defined URIs (see below) point to a valid repository:
da: Kunne ikke fastslå typen af softwarekilden. Tjek om de definerede URIer (se nedenfor) peger på en gyldig softwarekilde:

en: Could not load the config files.
da: Kunne ikke indlæse konfigurationsfilerne.

en: Could not refresh the repositories because of errors.
da: Kunne ikke genopfriske softwarekilderne pga. fejl.

en: Could not refresh the services because of errors.
da: Kunne ikke genopfriske tjenesterne pga. fejl.

en: Could not save the config file.
da: Kunne ikke gemme konfiguratonsfilen.

en: Create a short table not showing the deleted files. Given twice, show only processes which are associated with a system service. Given three times, list the associated system service names only.
da: Opret en kort tabel uden de slettede filer. Gives den to gange, vises kun processer som er tilknyttet en systemtjeneste. Gives den tre gange, vises kun de tilknyttede systemtjenestenavne.

en: Create a solver test case for debugging.
da: Opret løser-testsag til fejlsøgning.

en: Created On
da: Oprettet den

en: Current Version
da: Nuværende version

en: DIR
da: MAPPE

en: Deleting superfluous source packages
da: Sletter overflødige kildepakker

en: Dependencies of all installed packages are satisfied.
da: Afhængigheder for alle installerede pakker er dækket.

en: Dependency
da: Afhængighed

en: Description
da: Beskrivelse

en: Detailed information:
da: Detaljeret information:

en: Detected %1% file conflict: | Detected %1% file conflicts:
da[0]: Registrerer %1% filfilkonflikt:
da[1]: Registrerer %1% filfilkonflikter:

en: Detected devices:
da: Detekterede enheder:

en: Did you mean %1%?
da: Mente du %1%?

en: Digest verification failed for file '%1%'
    [%2%]
    
      expected %3%
      but got  %4%
da: Verificering af digest mislykkedes for filen '%1%'
    [%2%]
    
      ventede %3%
      men fik  %4%

en: Disable GPG check for this repository.
da: Deaktivér GPG-tjek for denne softwarekilde.

en: Disable RPM files caching.
da: Deaktivér caching af RPM-filer.

en: Disable SSL certificate authority check and continue.
da: Deaktivér tjek af SSL-certifikatautoritet og fortsæt.

en: Disable auto-refresh of the repository.
da: Deaktivér automatisk genopfriskning af softwarekilden.

en: Disable auto-refresh of the service.
da: Deaktivér automatisk genopfriskning af tjenesten.

en: Disable the repository (but don't remove it).
da: Deaktivér softwarekilden (uden at fjerne den).

en: Disable the service (but don't remove it).
da: Deaktivér tjenesten (uden at fjerne den).

en: Disable writing a manifest file.
da: Deaktivér skrivning af en manifest-fil.

en: Discard the file.
da: Forkast filen.

en: Display stats about applicable patches. The command returns 100 if needed patches were found, 101 if there is at least one needed security patch.
da: Vis stats om anvendelige rettelser. Kommandoen returnerer 100 hvis nødvendige rettelser blev fundet, 101 hvis der er mindst én nødvendig sikkerhedsrettelse.

en: Distribution Label: %s
da: Distributionsetiket: %s

en: Do a 'best effort' approach to update. Updates to a lower than the latest version are also acceptable.
da: Opdatér på bedst mulig vis. Opdatering til en lavere version end den seneste, er også acceptabelt.

en: Do not abbreviate text in tables.
da: Forkort ikke tekst i tabeller.

en: Do not ask anything, use default answers automatically.
da: Spørg ikke om noget, brug standardsvar automatisk.

en: Do not force the solver to find a solution, let it ask.
da: Tving ikke afhængighedsløseren til at finde en løsning lad den spørge.

en: Do not install
da: Installer ikke

en: Do not install corresponding packages for given locale(s).
da: Installer ikke tilhørende pakker for angivne lokalitet(er).

en: Do not install recommended packages, only required ones.
da: Installér ikke anbefalede pakker, kun krævede.

en: Do not read installed packages.
da: Læs ikke installerede pakker.

en: Do not read meta-data from repositories.
da: Læs ikke metadata fra softwarekilder.

en: Do not refresh the repositories.
da: Genopfrisk ikke softwarekilderne.

en: Do not remove corresponding packages for given locale(s).
da: Fjern ikke tilhørende pakker for angive lokalitet(er).

en: Do not skip interactive updates.
da: Spring ikke interaktive opdateringer over.

en: Do not treat patches as interactive, which have the rebootSuggested-flag set.
da: Behandl ikke rettelser som interaktive, som har rebootSuggested-flaget sat.

en: Do you agree with the terms of the license?
da: Accepterer du licensenbetingelserne?

en: Do you want to disable the repository %s permanently?
da: Vil du deaktivere softwarekilden %s permanent?

en: Do you want to reject the key, or trust always?
da: Vil du afvise nøglen eller betro den permanent?

en: Do you want to reject the key, trust temporarily, or trust always?
da: Vil du afvise nøglen, betro den midlertidigt, eller betro den permanent?

en: Do you want to remove this lock?
da: Vil du fjerne denne lås?

en: Do you want to run '%1%' now?
da: Vil du køre '%1%' nu?

en: Don't change anything, just report what would be done.
da: Ændr ikke noget, rapportér blot hvad der skal gøres.

en: Don't download any source rpms, but show which source rpms are missing or extraneous.
da: Download ingen kilde-RPM'er, men vis hvilke kilde-RPM'er der mangler eller er uvedkommende.

en: Don't install build dependencies.
da: Installér ikke bygningsafhængigheder.

en: Don't probe URI, probe later during refresh.
da: Undersøg ikke URI, undersøg senere under genopfriskning.

en: Don't require user interaction. Alias for the --non-interactive global option.
da: Kræver ikke brugerinteraktion. Alias for det globale tilvalg --non-interactive.

en: Don't trust the key.
da: Betro ikke nøglen.

en: Double-check this is not caused by some malicious changes in the file!
da: Dobbelttjek at dette ikke er forårsaget af ondsindede ændringer af filen!

en: Download all source rpms to this directory.
da: Download alle kilde-RPM'er til denne mappe.

en: Download all versions matching the commandline arguments. Otherwise only the best version of each matching package is downloaded.
da: Download alle versioner som matcher kommandlinjeargumenterne. Ellers downloades kun den bedste version af hver pakke som matcher.

en: Download only.
da: Kun download.

en: Download rpms specified on the commandline to a local directory.
da: Download rpm'er angivet på kommandolinjen til en lokal mappe.

en: Download rpms specified on the commandline to a local directory. Per default packages are downloaded to the libzypp package cache (/var/cache/zypp/packages; for non-root users $XDG_CACHE_HOME/zypp/packages), but this can be changed by using the global --pkg-cache-dir option.
da: Download rpm'er som er angivet på kommandolinjen til en lokal mappe. Som standard downloades pakker til libzypp-pakkemellemlageret (/var/cache/zypp/packages; til brugere som ikke er root $XDG_CACHE_HOME/zypp/packages), men dette kan ændres ved at bruge det globale tilvalg --pkg-cache-dir.

en: Download source rpms for all installed packages to a local directory.
da: Download kilde-RPM'er for alle installerede pakker til en lokal mappe.

en: Downloading required source packages...
da: Downloader påkrævede kildepakker...

en: Eject medium.
da: Skub mediet ud.

en: Enable GPG check but allow installing unsigned packages from this repository.
da: Aktivér GPG-tjek men tillad installation af usignerede pakker fra denne softwarekilde.

en: Enable GPG check but allow the repository metadata to be unsigned.
da: Aktivér GPG-tjek men tillad at softwarekildens metadata er usigneret.

en: Enable GPG check for this repository.
da: Aktivér GPG-tjek for denne softwarekilde.

en: Enable RPM files caching.
da: Aktivér caching af RPM-filer.

en: Enable a disabled repository.
da: Aktivér en deaktiveret softwarekilde.

en: Enable a disabled service.
da: Aktivér en deaktiveret tjeneste.

en: Enable auto-refresh of the repository.
da: Aktivér automatisk genopfriskning af softwarekilden.

en: Enable auto-refresh of the service.
da: Aktivér automatisk genopfriskning af tjenesten.

en: Enable strict GPG check for this repository.
da: Aktivér striks GPG-tjek for denne softwarekilde.

en: Enabled
da: Aktiveret

en: End of Support
da: Ikke understøttet længere

en: Enforced setting
da: Påtvunget indstilling

en: Enter '%s' for '%s' or '%s' for '%s' if nothing else works for you.
da: Angiv "%s" for "%s" eller "%s" for "%s" hvis intet andet fungerer for dig.

en: Enter the zypper command shell.
da: Gå til zyppers kommandoskal.

en: Entering 'no-gpg-checks' mode.
da: Går i 'no-gpg-checks'-tilstand.

en: Entering non-interactive mode.
da: Går i ikke-interaktiv tilstand.

en: Error
da: Fejl

en: Error building the cache:
da: Fejl under opbygning af cachen:

en: Error creating the solver test case.
da: Fejl under oprettelse af løser-testsag.

en: Error downloading package '%s'.
da: Fejl ved download af pakken "%s".

en: Error downloading source package '%s'.
da: Fejl ved download af kildepakken "%s".

en: Error occurred while adding service '%s'.
da: Fejl opstod under tilføjelse af tjenesten '%s'.

en: Error parsing metadata for '%s':
da: Fejl under fortolkning af metadata for '%s':

en: Error reading repositories:
da: Fejl under læsning af softwarekilder:

en: Error reading services:
da: Fejl under læsning af tjenester:

en: Error reading the locks file:
da: Fejl under læsning af låsefilen:

en: Error retrieving metadata for '%s':
da: Fejl under hentning af metadata for '%s':

en: Error while disabling repository '%s'.
da: Fejl under deaktivering af softwarekilden "%s".

en: Error while modifying the repository:
da: Fejl under ændring af softwarekilde:

en: Error while modifying the service:
da: Fejl under ændring af tjenesten:

en: Error:
da: Fejl:

en: Example: %s
da: Eksempel: %s

en: Examples:
da: Eksempler:

en: Expert options
da: Ekspert-tilvalg

en: Expert options:
da: Ekspert-tilvalg:

en: Export all defined repositories as a single local .repo file.
da: Eksportér alle angivne softwarekilder som en enkelt .repo-fil.

en: FILE
da: FIL

en: FILE.repo
da: FIL.repo

en: Failed to read download directory
da: Kunne ikke læse downloadmappen

en: Failed to remove source package '%s'
da: Kunne ikke fjerne kildepakken "%s"

en: Failed to save option.
da: Kunne ikke gemme tilvalget.

en: Fallback
da: Reserve

en: File '%1%' from repository '%2%' is unsigned.
da: Filen '%1%' fra softwarekilden '%2%' er usigneret.

en: File '%1%' from repository '%3%' is signed with an unknown key '%2%'.
da: Filen '%1%' fra softwarekilden '%3%' er signeret med en ukendt nøgle '%2%'.

en: File '%1%' is signed with an unknown key '%2%'.
da: Filen '%1%' er signeret med en ukendt nøgle %2%'.

en: File '%1%' is the repositories master index file. It ensures the integrity of the whole repo.
da: Filen '%1%' er softwarekildens hoved indeksfil. Den sikre integriteten af hele softwarekilden.

en: File '%1%' is unsigned.
da: Filen '%1%' er usigneret.

en: File '%s' from repository '%s' is signed with an unknown key '%s'. Continue?
da: Filen '%s' fra softwarekilden '%s' er signeret med en ukendt nøgle '%s'. Vil du fortsætte?

en: File '%s' from repository '%s' is unsigned, continue?
da: Filen '%s' fra softwarekilden '%s' er usigneret. Vil du fortsætte?

en: File '%s' is signed with an unknown key '%s'. Continue?
da: Filen '%s' er signeret med en ukendt nøgle '%s'. Vil du fortsætte?

en: File '%s' is unsigned, continue?
da: Filen '%s' er usigneret. Vil du fortsætte?

en: File conflicts happen when two packages attempt to install files with the same name but different contents. If you continue, conflicting files will be replaced losing the previous content.
da: Filkonflikter forekommer når to pakker forsøger at installere filer med samme navn, men forskelligt indhold. Hvis du fortsætter vil filer i konflikt blive erstattet, hvorved det tidligere indhold mistes.

en: Files
da: Filer

en: Fix for %s issue number %s was not found or is not needed.
da: Rettelse for %s issue nummer %s blev ikke fundet eller behøves ikke.

en: Fix for CVE issue number %s was not found or is not needed.
da: Løsning af CVE problemstillingsnummer %s blev ikke fundet eller er ikke nødvendig.

en: Fix for bugzilla issue number %s was not found or is not needed.
da: Løsning af Bugzilla problemstillingsnummer %s blev ikke fundet eller er ikke nødvendig.

en: For an extended search including not yet activated remote resources please use '%1%'.
da: Brug venligst '%1%' for en udviddet søgning inklusiv fjernressourcer som endnu ikke er aktiveret.

en: For an extended search including not yet activated remote resources you may run '%1%' at any time.
da: For en omfattende søgning, inklusiv endnu ikke aktiveret fjernressourcer, så kan du når som helst køre '%1%'.

en: For each associated system service print <format> on the standard output, followed by a newline. Any '%s' directive in <format> is replaced by the system service name.
da: Print <format> på standardoutputten for hver tilknyttet systemtjeneste , efterfulgt af et linjeskift. '%s'-direktiver i <format> erstattes af systemtjenestenavnet.

en: Force a complete refresh.
da: Gennemtving komplet genopfriskning.

en: Force download of raw metadata.
da: Gennemtving download af rå metadata.

en: Force rebuild of the database.
da: Gennemtving genopbygning af databasen.

en: Force resolution:
da: Gennemtving løsning:

en: Force the solver to find a solution (even an aggressive one) rather than asking.
da: Tving afhængighedsløseren til at finde en løsning (selv en agressiv).

en: Forcing building of repository cache
da: Gennemtvinger opbygning af softwarekilde-cache

en: Forcing installation of '%s' from repository '%s'.
da: Gennemtvinger installation af "%s" fra softwarekilden "%s".

en: Forcing raw metadata refresh
da: Gennemtvinger genopfriskning af 'raw' metadata

en: Found %1% applicable patch: | Found %1% applicable patches:
da[0]: Fandt %1% anvendelig rettelse:
da[1]: Fandt %1% anvendelige rettelser:

en: GPG Check
da: GPG-tjek

en: GPG Key URI
da: URI til GPG-nøgle

en: GPG check has been disabled for repository '%s'.
da: GPG-tjek er blevet deaktiveret for softwarekilden "%s".

en: GPG check has been enabled for repository '%s'.
da: GPG-tjek er blevet aktiveret for softwarekilden "%s".

en: GPG checking is disabled in configuration of repository '%1%'. Integrity and origin of packages cannot be verified.
da: GPG-tjek er deaktiveret i konfigurationen af softwarekilden '%1%'. Integritet og oprindelse af pakker kan ikke verificeres.

en: Generating solver test case...
da: Genererer løser-testsag...

en: Get all locales with lang code 'en' that have their own country code, excluding the fallback 'en':
da: Hent alle lokaliteter med sprogkoden 'en' som har deres egen landekode, eksklusiv reserven 'en':

en: Get all locales with lang code 'en' with or without country code:
da: Hent alle lokaliteter med sprogkoden 'en' med eller uden landekode:

en: Get the list of packages which are available for 'de' and 'en':
da: Hent listen over pakker som er tilgængelige for 'de' og 'en':

en: Get the locale matching the argument exactly:
da: Hent lokaliteten som matcher argumentet præcist:

en: Given URI is invalid
da: Den givne URI er ugyldig

en: Global Options:
da: Globale tilvalg:

en: Global option '%s' can be used to temporarily enable repositories.
da: Globale tilvalg '%s' kan bruges til at aktivere softwarekilder midlertidigt.

en: Help.
da: Hjælp.

en: However if you made certain that the file with checksum '%1%..' is secure, correct
    and should be used within this operation, enter the first 4 characters of the checksum
    to unblock using this file on your own risk. Empty input will discard the file.
da: Dog, hvis du har sikret dig at filen med tjeksum '%1%..' er sikker, korrekt
    og skal bruges i denne handling, så indtast de første 4 tegn af tjeksummen
    for at fjerne blokeringen ved brug af denne fil, på egen risiko. Tom input vil forkaste filen.

en: I/O error
da: I/O-fejl

en: INTEGER
da: heltal

en: If nothing else works enter '#1' to select the 1st option, '#2' for the 2nd one, ...
da: Hvis intet andet virker så indtast '#1' for at vælge det første tilvalg, '#2' for det andet, ...

en: If only one argument is used, it must be a URI pointing to a .repo file.
da: Hvis der kun anvendes ét argument, skal det være en URI, der peger på en .repo-fil.

en: If you run zypper without a terminal, use '%s' global
    option to make zypper use default answers to prompts.
da: Hvis du kører zypper uden en terminal, brug det globale
    tilvalg "%s", til at få zypper til at bruge standardsvar på spørgsmål.

en: Ignore CD/DVD repositories.
da: Ignorer cd/dvd-softwarekilder.

en: Ignore GPG check failures and continue.
da: Ignorer mislykkedede GPG-tjek og fortsæt.

en: Ignore query string in the URI.
da: Ignorér forespørgselsstreng i URI.

en: Ignore remote repositories.
da: Ignorer fjern-softwarekilder.

en: Ignore unknown packages.
da: Ignorer ukendte pakker.

en: Ignore user authentication data in the URI.
da: Ignorér bruger-autentifikationsdata i URI.

en: Ignoring %s without argument because similar option with an argument has been specified.
da: Ignorerer %s uden argument fordi et lignende tilvalg med et argument er blevet angivet.

en: Ignoring arguments, marking the entire repository.
da: Ignorerer argumenter, markerer hele softwarekilden.

en: Ignoring disabled repository '%s'
da: Ignorerer den deaktiverede softwarekilde "%s"

en: Ignoring failed signature verification for file '%s' from repository '%s'!
da: Ignorerer mislykkede signaturverifikation for filen '%s' fra softwarekilden '%s'!

en: Ignoring failed signature verification for file '%s'!
da: Ignorerer mislykkede signaturverifikation for filen '%s'!

en: Ignoring installed resolvables.
da: Ignorerer installerede resolvables.

en: Ignoring option %s when updating the update stack first.
da: Ignorerer tilvalget %s når opdateringsstakken opdateres først.

en: Ignoring positional arguments because --all argument was provided.
da: Ignorerer positionelle argumenter da --all-argument blev angivet.

en: Ignoring repository '%s' because of '%s' option.
da: Ignorerer softwarekilden "%s" pga. tilvalget "%s".

en: In XML output a <download-result> node is written for each package zypper tried to download. Upon success the local path is is found in 'download-result/localpath@path'.
da: I XML-output skrives et <download-result>-knudepunkt for hver pakke som zypper prøver at downloade. Når det lykkedes findes den lokale sti i 'download-result/lokalsti@sti'.

en: In cache %1%
da: I cache %1%

en: In case '%1%' is not a typo it's probably not a built-in command, but provided as a subcommand or plug-in (see '%2%').
da: Hvis '%1%' ikke er en stavefejl, så er det sandsynligvis ikke en indbygget kommando, men leveret som en underkommando eller plug-in (se '%2%').

en: In order to install '%s'%s, you must agree to terms of the following license agreement:
da: For at installere '%s'%s, skal du acceptere betingelserne i følgende licensaftale:

en: In this case a specific package providing the subcommand needs to be installed first. Those packages are often named '%1%' or '%2%'.
da: I denne tilfælde skal en bestemt pakke, som leverer underkommandoen, først være installeret. Disse pakker hedder oftest '%1%' eller '%2%'.

en: Included categories
da: Inkluderet kategorier

en: Increase verbosity.
da: Vær mere uddybende.

en: Initializing Target
da: Initialiserer målet

en: Insert the CD/DVD and press ENTER to continue.
da: Indsæt cd/dvd og tryk RETUR for at fortsætte.

en: Install all available needed patches.
da: Installer alle tilgængelige nødvendige rettelser.

en: Install also recommended packages in addition to the required ones.
da: Installér også anbefalede pakker udover de påkrævede.

en: Install even if the item is already installed (reinstall), downgraded or changes vendor or architecture.
da: Installér selv hvis elementet allerede er installeret (geninstallér), nedgraderet eller skifter leverandør eller arkitektur.

en: Install needed patches.
da: Installér nødvendige rettelser.

en: Install newly added packages recommended by already installed ones. This command basically re-evaluates the recommendations of all installed packages and fills up the system accordingly. You don't want to call this unconditionally on small or minimal systems, as it may easily add a large number of packages.
da: Installer nyligt tilføjede pakker som anbefales af dem der allerede er installeret. Kommandoen genevaluerer i bund og grund anbefalingerne til alle installerede pakker og udfylder system derefter. Undlad at kalde den betingelsesløst på små eller minimale systemer, da det let kan tilføje et stort antal pakker.

en: Install newly added packages recommended by installed packages.
da: Installér nyligt tilføjede pakker, der anbefales af installerede pakker.

en: Install only build dependencies of specified packages.
da: Installér kun bygningsafhængigheder for angivne pakker.

en: Install packages with specified capabilities or RPM files with specified location. A capability is NAME[.ARCH][OP<VERSION>], where OP is one of <, <=, =, >=, >.
da: Installér pakker med specificeret kapabilitet eller RPM-filer med angiven placering. En kapabilitet er NAVN[.ARCH][OP<VERSION>], hvor OP er en af <, <=, =, >=, >.

en: Install packages.
da: Installér pakker.

en: Install source packages and their build dependencies.
da: Installér kildepakker og deres bygningsafhængigheder.

en: Install specified source packages and their build dependencies.
da: Installér angivne kildepakker og deres bygningsafhængigheder.

en: Install the packages even if they replace files from other, already installed, packages. Default is to treat file conflicts as an error. --download-as-needed disables the fileconflict check.
da: Installér pakkerne selvom de overskriver filer fra andre, allerede installerede pakker. Standard er at behandle filkonflikter som en fejl. --download-as-needed deaktiverer tjek af filkonflikter.

en: Installation has completed with error.
da: Installationen er fuldført uden fejl.

en: Installation of %s failed:
da: Installation af %s mislykkedes:

en: Installed
da: Installeret

en: Installed Size
da: Størrelse installeret

en: Installed package
da: Installeret pakke

en: Installed packages with EULAs: %d
da: Installerede pakker med EULAer: %d

en: Installed packages with counterparts in repositories: %d
da: Installerede pakker med genparter i softwarekilderne: %d

en: Installed packages:
da: Installerede pakker:

en: Installed packages: %d
da: Installerede pakker: %d

en: Installed status of a patch is determined solely based on its dependencies.
    Patches are not installed in sense of copied files, database records,
    or similar.
da: Installationsstatus for en rettelse bestemmes alene baseret på dens afhængigheder.
    
    Rettelser installeres ikke i betydningen af kopierede filer, databaseindgange,
    
    eller lignende.

en: Installing source package %s-%s
da: Installerer kildepakken %s-%s

en: Installing: %s
da: Installerer: %s

en: Insufficient privileges to use download directory '%s'.
da: Ikke tilstrækkelige rettigheder til at bruge downloadmappen "%s".

en: Interactive
da: Interaktiv

en: Internal Name
da: Internt navn

en: Invalid OBS URI.
da: Ugyldig OBS-URI.

en: Invalid answer '%s'.
da: Ugyldigt svar '%s'.

en: Invalid command
da: Ugyldig kommando

en: Invalid object
da: Ugyldigt objekt

en: Invalid priority '%s'. Use a positive integer number. The greater the number, the lower the priority.
da: Prioriteten '%s' er ugyldig. Brug et positivt heltal. Højere tal betyder lavere prioritet.

en: Invalid repository alias: '%s'
da: Ugyldigt softwarekildealias: '%s'

en: Invalid table style %d.
da: Ugyldig tabelstil %d.

en: Is Base
da: Er basis

en: Is it a .repo file?
da: Er det en .repo-fil?

en: Issue
da: Problemstilling

en: Just another means to specify a .repo file to read.
da: Blot en anden måde at angive en .repo-fil til læsning.

en: Keep Packages
da: Behold pakker

en: Keep installed
da: Lad være installeret

en: Keeping raw metadata cache for %s '%s'.
da: Beholder rå metadata-cache for %s "%s".

en: Key Created:
da: Nøgle oprettet:

en: Key Expires:
da: Nøgle udløber:

en: Key Fingerprint:
da: Nøgles fingeraftryk:

en: Key Name:
da: Nøglenavn:

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Language
da: Sprog

en: Leaving repository %s unchanged.
da: Lader softwarekilden %s forblive uændret.

en: Leaving repository '%s' unchanged.
da: Lader softwarekilden '%s' være uændret.

en: Leaving service %s unchanged.
da: Lader tjenesten %s forblive uændret.

en: Legacy commandline option %1% detected. Please use %2% instead.
da: Forældet kommandolinjetilvalg %1% registreret. Brug venligst %2% i stedet.

en: Legacy commandline option %1% detected. Please use global option %2% instead.
da: Forældet kommandolinjetilvalg %1% registreret. Brug venligst globale tilvalg %2% i stedet.

en: Legacy commandline option %1% detected. This option is ignored.
da: Forældet kommandolinjetilvalg %1% registreret. Tilvalget ignoreres.

en: Legacy options:
da: Forældet tilvalg:

en: License
da: Licens

en: Like --details, with additional information where the search has matched (useful for search in dependencies).
da: Ligesom --details, med yderligere information, der hvor  søgningen har matchet (nyttigt ved søgning i afhængigheder).

en: List all applicable patches.
da: Vis alle anvendelige rettelser.

en: List all available locales.
da: Vis alle tilgængelige lokaliteter.

en: List all available packages.
da: Vis alle tilgængelige pakker.

en: List all available patches.
da: Vis alle tilgængelige rettelser.

en: List all available patterns.
da: Vis alle tilgængelige mønstre.

en: List all available products.
da: Vis alle tilgængelige produkter.

en: List all available updates.
da: Vis alle tilgængelige opdateringer.

en: List all defined repositories.
da: Vis alle definerede softwarekilder.

en: List all defined services.
da: Vis alle angivne tjenester.

en: List all packages available in specified repositories.
da: Vis alle tilgængelige mønstre i angivne softwarekilder.

en: List all packages for which newer versions are available, regardless whether they are installable or not.
da: Vis alle pakker, for hvilke nyere versioner er tilgængelige, uanset om de kan installeres eller ej.

en: List all packages providing the specified capability.
da: Vis alle pakker, der har den angivne kapabilitet.

en: List all patches available in specified repositories.
da: Vis alle tilgængelige rettelser i angivne softwarekilder.

en: List all patches, not only applicable ones.
da: Vis alle rettelser, ikke kun de anvendelige.

en: List all patterns available in specified repositories.
da: Vis alle tilgængelige mønstre i angivne softwarekilder.

en: List all products available in specified repositories.
da: Vis alle tilgængelige produkter i angivne softwarekilder.

en: List available updates.
da: Vis tilgængelige opdateringer.

en: List current package locks.
da: Vis nuværende pakkelåse.

en: List defined services.
da: Vis angivne tjenester.

en: List packages providing specified capability.
da: Vis pakker, der lever den angivne kapabilitet.

en: List requested locales (languages codes).
da: Vis anmodende lokaliteter (sprogkoder).

en: List requested locales and corresponding packages.
da: Vis anmodede lokaliteter og tilhørende pakker.

en: List running processes which might still use files and libraries deleted by recent upgrades.
da: Vis kørende processer som måske stadig bruger filer og biblioteker slettet af nylige opgraderinger.

en: List the resolvables matched by each lock.
da: Vis de løsbare matchet af hver lås.

en: Lists available subcommands.
da: Viser tilgængelige underkommandoer.

en: Loading repository data...
da: Indlæser softwarekildedata...

en: Locale Management:
da: Håndtering af lokalitet:

en: Locked
da: Låst

en: MD Cache Path
da: Sti til MD-cache

en: MODE
da: TILSTAND

en: Malformed option name '%1%'.
da: Forkort udformet tilvalgsnavn '%1%'.

en: Manual entry for %1% can't be shown
da: Manuel indtastning for %1% kan ikke vises

en: Matches
da: Match

en: Matches in patch descriptions of the following patches have been found:
da: Der er blevet fundet matchende rettelsesbeskrivelser i følgende rettelser:

en: Maybe you do not have write permissions?
da: Måske har du ikke skrivetilladelse?

en: Message from package %s:
da: Meddelelse fra pakken %s:

en: Missing argument for
da: Mangler argument for

en: Modify properties of repositories specified by alias, number, or URI, or by the '%1%' aggregate options.
da: Ændr egenskaber for softwarekilde angivet ved alias, nummer eller URI eller ved de samlede tilvalg "%1%".

en: Modify properties of services specified by alias, number, or URI, or by the '%1%' aggregate options.
da: Ændr egenskaber for tjenester angivet ved alias, nummer eller URI eller ved de samlede tilvalg '%1%'.

en: Modify specified repository.
da: Modificér angiven softwarekilde.

en: Modify specified service.
da: Ændr angiven tjeneste.

en: Name
da: Navn

en: Name of repository '%s' has been set to '%s'.
da: Navnet på softwarekilden '%s' blev sat til '%s'.

en: Name of service '%s' has been set to '%s'.
da: Navnet på tjenesten '%s' blev sat til '%s'.

en: Needed software management updates will be installed first:
da: Krævede opdateringer af softwarehåndteringen vil blive installeret først:

en: New URI
da: Ny URI

en: New repository or package signing key received:
da: Ny softwarekilde- eller pakkesigneringsnøgle modtaget:

en: No
da: Nej

en: No URIs defined for '%s'.
da: Ingen URIer angivet for '%s'.

en: No additional space will be used or freed after the operation.
da: Ingen yderligere plads vil blive brugt eller frigjort efter handlingen.

en: No alias defined for this repository.
da: Intet alias angivet for denne softwarekilde.

en: No automatic removal of unneeded dependencies.
da: Ingen automatisk fjernelse af unødvendige afhængigheder.

en: No config file is in use.
da: Der er ikke nogen konfigurationsfil i brug.

en: No config file is in use. Can not save options.
da: Der er ikke nogen konfigurationsfil i brug. Kan ikke gemme tilvalgene.

en: No core libraries or services have been updated since the last system boot.
da: Der er ikke blevet opdateret nogen kernebiblioteker og -tjenester.

en: No devices detected, cannot eject.
da: Ingen enheder detekteret, kan ikke skubbe ud.

en: No digest for file %s.
da: Ingen digest for filen %s.

en: No help available for this prompt.
da: Ingen hjælp tilgængelig for denne forespørgsel.

en: No lock has been removed.
da: Ingen lås blev fjernet.

en: No matching issues found.
da: Ingen matchende problemstillinger fundet.

en: No matching items found.
da: Ingen matchende elementer fundet.

en: No needed patches found.
da: Ingen nødvendige rettelser fundet.

en: No package matching '%s' is installed.
da: Ingen pakke som matcher "%s", er installeret.

en: No packages found.
da: Ingen pakker fundet.

en: No patterns found.
da: Ingen mønstre fundet.

en: No processes using deleted files found.
da: Ingen processer der bruger slettede filer blev fundet.

en: No products found.
da: Ingen produkter fundet.

en: No provider of '%s' found.
da: Ingen leverandør af "%s" blev fundet.

en: No provider of '%s' is installed.
da: Ingen leverandør af "%s" er installeret.

en: No prune to best version.
da: Ingen justér til bedste version.

en: No repositories defined.
da: Ingen softwarekilder defineret.

en: No repositories defined. Operating only with the installed resolvables. Nothing can be installed.
da: Ingen softwarekilder angivet. Der anvendes kun installerede resolvables. Intet kan installeres.

en: No services defined. Use the '%s' command to add one or more services.
da: Ingen softwarekilder angivet. Brug kommandoen '%s' for at tilføje en eller flere tjenester.

en: No source packages to download.
da: Ingen kildepakker der skal downloades.

en: No superfluous source packages to delete.
da: Ingen overflødige kildepakker der skal slettes.

en: No update candidate for '%s'.
da: Ingen opdateringskandidat til '%s'.

en: No update candidate for '%s'. The highest available version is already installed.
da: Ingen opdateringskandidat til "%s". Den højeste tilgængelige version er allerede installeret.

en: No updates found.
da: Ingen opdateringer fundet.

en: No valid arguments specified.
da: Ingen gyldige argumenter angivet.

en: No, cancel the operation.
da: Nej, annuller handlingen.

en: No.
da: Nr.

en: Non-option program arguments:
da: Ikke-tilvalg programargumenter:

en: Not downloading anything...
da: Downloader ikke noget...

en: Not downloading package '%s'.
da: Downloader ikke pakken "%s".

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Not provided by any enabled repository
da: Ikke leveret af en aktiv softwarekilde

en: Note:
da: Bemærk:

en: Note: Not running as root you are limited to searching for files you have permission to examine with the system stat(2) function. The result might be incomplete.
da: Bemærk: Når du ikke kører som root er du begrænset til at søge efter filer som du har rettigheder til at undersøge med funktionen system stat(2). Resultatet kan være ufuldstændigt.

en: Nothing to change for repository '%s'.
da: Intet at ændre for softwarekilden '%s'.

en: Nothing to change for service '%s'.
da: Intet at ændre for tjenesten '%s'.

en: Nothing to do.
da: Intet at gøre.

en: OK OK! Exiting immediately...
da: OK, OK! Afbryder straks...

en: Object '%s' not found in specified repositories.
da: Objektet "%s" blev ikke fundet de angivne softwarekilder.

en: Object '%s' not found.
da: Objektet "%s" blev ikke fundet.

en: Off
da: Fra

en: On
da: Til

en: One of the installed patches affects the package manager itself. Run this command once more to install any other needed patches.
da: En af de installerede rettelser påvirker selve pakkehåndteringen. Kør denne kommando en gang mere for at installere andre nødvendige rettelser.

en: One of the installed patches requires a reboot of your machine. Reboot as soon as possible.
da: En af de installerede rettelser kræver genstart af din maskine. Genstart hurtigst muligt.

en: Only build the database, don't download metadata.
da: Byg kun databasen, download ikke metadata.

en: Only download raw metadata, don't build the database.
da: Download kun rå metadata, byg ikke databasen.

en: Only download the packages, do not install.
da: Download blot pakkerne, installér ikke.

en: Operate on a different root directory, but share repositories with the host.
da: Operer på en anden rodmappe, men del softwarekilder med værten.

en: Operate on a different root directory.
da: Operér på en anden rodmappe.

en: Operation not supported.
da: Handlingen er ikke understøttet.

en: Option %1% has no effect without the %2% global option.
da: Tilvalget %1% har ingen virkning uden det globale tilvalg %2%.

en: Option '%1%' saved in '%2%'.
da: Tilvalget '%1%' blev gemt i '%2%'.

en: Option '--%s' overrides a previously set download mode.
da: Tilvalget '--%s' tilsidesætter en tidligere indstillet downloadtilstand.

en: Other Commands:
da: Andre kommandoer:

en: Out of range
da: Uden for område

en: Output a list of zypper's user prompts.
da: Output en liste med zypper's brugerprompter.

en: Output the version number.
da: Output versionsnummer.

en: Overall download size: %1%. Already cached: %2%.
da: Samlet downloadstørrelse: %1%. Allerede mellemlagret: %2%.

en: PATH
da: STI

en: Package '%s' has source package '%s'.
da: Pakken "%s" har kildepakken "%s".

en: Package '%s' is not available in your repositories. Cannot reinstall, upgrade, or downgrade.
da: Pakken "%s" er ikke tilgængelig i dine softwarekilder. Kan ikke geninstallere, opgradere eller nedgradere.

en: Package '%s' is not installed.
da: Pakken '%s' er ikke installeret.

en: Package '%s' not found in specified repositories.
da: Pakken "%s" blev ikke fundet de angivne softwarekilder.

en: Package '%s' not found.
da: Pakken "%s" blev ikke fundet.

en: Package Locks:
da: Pakkelåse:

en: Package manager restart required. (Run this command once again after the update stack got updated)
da: Kræver genstart af pakkehåndtering (kør denne kommando igen efter opdateringsstakken blev opdateret).

en: Package updates
da: Pakkeopdateringer

en: PackageKit is blocking zypper. This happens if you have an updater applet or other software management application using PackageKit running.
da: PackageKit blokerer zypper. Dette sker hvis du har en opdateringsapplet eller et andet pakkehåndteringsprogram der bruger PackageKit kørende.

en: PackageKit is still running (probably busy).
da: PackageKit kører stadig (formentlig optaget).

en: Packages for %s (locale '%s', requested: %s):
da: Pakker for %s (lokalitet '%s', anmodet: %s):

en: Parent Service
da: Forældertjeneste

en: Password
da: Adgangskode

en: Patch
da: Rettelse

en: Patch '%1%' is optional. Use '%2%' to install it, or '%3%' to include all optional patches.
da: Rettelsen "%1%" er valgfri. Brug "'%2%" til at installere den, eller "%3%" for at inkluderer alle valgfrie rettelser.

en: Patch '%s' has not the specified severity.
da: Rettelsen '%s' har ikke den angivne alvorlighed.

en: Patch '%s' is interactive, skipping.
da: Rettelsen "%s" er interaktiv. Springer over.

en: Patch '%s' is locked. Use '%s' to install it, or unlock it using '%s'.
da: Rettelsen "%s" er låst. Brug "%s" til at installere den, eller lås den op med "%s".

en: Patch '%s' is not in the specified category.
da: Rettelsen "%s" er ikke i den angivne kategori.

en: Patch '%s' is not needed.
da: Rettelsen "%s" er ikke nødvendig.

en: Patch '%s' not found in specified repositories.
da: Rettelsen "%s" blev ikke fundet de angivne softwarekilder.

en: Patch '%s' not found.
da: Rettelsen '%s' blev ikke fundet.

en: Patch '%s' was issued after the specified date.
da: Rettelsen "%s" blev udgivet efter den angivne dato.

en: Patches
da: Rettelser

en: Patches having the flag rebootSuggested set will not be treated as interactive.
da: Rettelser der har flaget rebootSuggested sat, vil ikke blive behandlet som interaktive.

en: Path Prefix
da: Sti-præfiks

en: Pattern '%s' not found in specified repositories.
da: Mønsteret "%s" blev ikke fundet de angivne softwarekilder.

en: Pattern '%s' not found.
da: Mønsteret "%s" blev ikke fundet.

en: Pattern updates
da: Mønsteropdateringer

en: Perform a distribution upgrade.
da: Udfør en opgradering af distributionen.

en: Perform case-sensitive search.
da: Udfør versalfølsom søgning.

en: Perhaps you are running out of disk space.
da: Måske er du ved at løbe tør for diskplads.

en: Plain RPM files cache
da: Cache for rene RPM-filer

en: Please add one or more base URI (baseurl=URI) entries to %s for repository '%s'.
da: Tilføj en eller flere basis-URI (baseurl=URI) til %s for softwarekilden '%s'.

en: Please check if the URI is valid and accessible.
da: Tjek om URIen er gyldig og tilgængelig.

en: Please check if the URIs defined for this repository are pointing to a valid repository.
da: Tjek om URI'erne, angivet for denne softwarekilde, peger på en gyldig softwarekilde.

en: Please check if your installation media is valid and readable.
da: Tjek om dit installationsmedie er gyldigt og læsbart.

en: Please check whether the file is accessible.
da: Tjek om filen er tilgængelig.

en: Please check whether the specified URI is accessible.
da: Tjek om den angivne URI er tilgængelig.

en: Please file a bug report about this.
da: Opret venligst en fejlrapport om dette.

en: Please insert medium [%s] #%d and type 'y' to continue or 'n' to cancel the operation.
da: Indsæt mediet [%s] # %d og tast 'j' for at fortsætte eller 'n' for at annullere handlingen.

en: Please restart the operation in interactive mode and confirm your agreement with required licenses, or use the %s option.
da: Genstart handlingen i interaktiv tilstand og bekræft din accept af krævede licensaftaler, eller benyt tilvalget %s.

en: Please see the above error message for a hint.
da: Se fejlmeddelelsen ovenfor for at få et tip.

en: Please use obs://<project>/<platform>
da: Brug venligst obs://<project>/<platform>

en: Preparing to purge obsolete kernels...
da: Forbereder fjernelse af forældede kerner...

en: Press '%c' to exit the pager.
da: Tryk '%c' for at afslutte pageren.

en: Print information for packages partially matching name.
da: Skriv information for pakker som delvist matcher navnet.

en: Print report about licenses and EULAs of installed packages.
da: Skriv rapport om installerede pakkers licenser og EULAer.

en: Print the target operating system ID string.
da: Skriv måloperativsystemets id-streng.

en: Print zypper help
da: Print zypper hjælp

en: Priority
da: Prioritet

en: Probe URI.
da: Undersøg URI.

en: Problem accessing the file at the specified URI
da: Problem med at tilgå filen på den angivne URI

en: Problem adding the package lock:
da: Problem med at tilføje pakkelåsen:

en: Problem copying the specified RPM file to the cache directory.
da: Problem med kopiering af den angivne RPM-fil til cache-mappen.

en: Problem encountered while trying to read the file at the specified URI
da: Problem opstod under forsøg på at læse filen på den angivne URI

en: Problem installing source package %s-%s:
da: Problem med installation af kildepakken %s-%s:

en: Problem loading data from '%s'
da: Problem med indlæsning af data fra '%s'

en: Problem occurred during or after installation or removal of packages:
da: Der opstod en problem under eller efter installation eller fjernelse af pakker:

en: Problem occurred initializing or executing the search query
da: Problem opstod under initialisering eller udførsel af søgeforespørgslen

en: Problem occurred while reading the installed packages:
da: Problem opstod ved læsning af de installerede pakker:

en: Problem parsing the file at the specified URI
da: Problem med fortolkning af filen på den angivne URI

en: Problem reading data from '%s' media
da: Problem med at læse data fra mediet '%s'

en: Problem reading the RPM header of %s. Is it an RPM file?
da: Problem med at læse RPM-header for %s. Er det en RPM-fil?

en: Problem removing the package lock:
da: Problem med at fjerne pakkelåsen:

en: Problem retrieving files from '%s'.
da: Problem med at hente filer fra "%s".

en: Problem retrieving the package file from the repository:
da: Problem med at hente pakkefilen fra softwarekilden:

en: Problem retrieving the repository index file for service '%s':
da: Problem med at hente indeksfilen over softwarekilder for tjenesten '%s':

en: Problem retrieving the specified RPM file
da: Problem med at hente den angivne RPM-fil

en: Problem transferring repository data from specified URI:
da: Problem med at overføre softwarekilde-data fra den angivne URI:

en: Problem with the RPM file specified as '%s', skipping.
da: Problem med RPM-filen angivet som '%s'. Springer over.

en: Product '%1%' requires to be updated by calling '%2%'!
da: Produktet '%1%' kræves opdatering ved at kalde '%2%'!

en: Product '%s' not found in specified repositories.
da: Produktet "%s" blev ikke fundet de angivne softwarekilder.

en: Product '%s' not found.
da: Produktet "%s" blev ikke fundet.

en: Product updates
da: Produktopdateringer

en: Provided by enabled repository
da: Leveret af aktiveret softwarekilde

en: Prune to best version...
da: Justér til bedste version...

en: Querying:
da: Forespørgsel:

en: Quit the current zypper shell.
da: Afslut den nuværende zypper-skal.

en: RPM files caching has been disabled for repository '%s'.
da: Caching af RPM-filer blev deaktiveret for softwarekilden '%s'.

en: RPM files caching has been enabled for repository '%s'.
da: Caching af RPM-filer blev aktiveret for softwarekilden '%s'.

en: Reading data from '%s' media
da: Læser data fra mediet '%s'

en: Reading data from '%s' media is delayed until next refresh.
da: Læsning af data fra mediet "%s" udsættes indtil næste genopfriskning.

en: Reading installed packages...
da: Læser installerede pakker...

en: Reboot is probably not necessary.
da: Det er sikkert ikke nødvendigt at genstarte.

en: Reboot is suggested to ensure that your system benefits from these updates.
da: Der kræves genstart for at sikre at dit system drager fordel af opdateringerne.

en: Recommended
da: Anbefalet

en: Refresh
da: Genopfrisk

en: Refresh all repositories.
da: Genopfrisk alle softwarekilder.

en: Refresh all services.
da: Genopfrisk alle tjenester.

en: Refresh also services before refreshing repos.
da: Genopfrisk også tjenester før genopfriskning af softwarekilder.

en: Refresh also the service repositories.
da: Genopfrisk også softwarekilder.

en: Refresh defined repository index services.
da: Genopfrisk angivne indekstjenester for softwarekilder.

en: Refresh only specified repositories.
da: Genopfrisk kun angivne softwarekilder.

en: Refresh repositories specified by their alias, number or URI. If none are specified, all enabled repositories will be refreshed.
da: Genopfrisk softwarekilder angivet ved alias, nummer eller URI. Hvis ingen angives, bliver alle aktive softwarekilder genopfrisket.

en: Refreshing repository '%s'.
da: Genopfrisker softwarekilden '%s'.

en: Refreshing service '%s'.
da: Genopfrisker tjenesten '%s'.

en: Remote repositories disabled.
da: Fjern-softwarekilder deaktiveret.

en: Removal of %s failed:
da: Fjernelse af %s mislykkedes:

en: Remove a RIS service repository to disable.
da: Fjern en softwarekilde for RIS-tjeneste til deaktivering.

en: Remove a RIS service repository to enable.
da: Fjern en softwarekilde for RIS-tjeneste til aktivering.

en: Remove a package lock.
da: Fjern en pakkelås.

en: Remove a package lock. Specify the lock to remove by its number obtained with '%1%' or by package name.
da: Fjern en pakkelås. Angiv låsen, som skal fjernes, ved dens nummer, der oplyses med '%1%' eller pakkenavn.

en: Remove given locale(s) from the list of supported languages.
da: Fjern angivne lokalitet(er) fra listen over understøttede sprog.

en: Remove locale(s) from requested locales.
da: Fjern lokalitet(er) fra anmodede lokaliteter.

en: Remove old kernels.
da: Fjern gamle kerner.

en: Remove only locks with specified repository.
da: Fjern kun låse med angivet softwarekilde.

en: Remove packages with specified capabilities. A capability is NAME[.ARCH][OP<VERSION>], where OP is one of <, <=, =, >=, >.
da: Fjern pakker med specificerede kapabiliteter En kapabilitet er NAVN[.ARCH][OP<VERSION>], hvor OP er en af <, <=, =, >=, >.

en: Remove packages.
da: Fjern pakker.

en: Remove repository specified by alias, number or URI.
da: Fjern softwarekilde angivet ved alias, nummer eller URI.

en: Remove specified repository index service from the system.
da: Fjern angiven indekstjeneste for softwarekilder fra systemet.

en: Remove specified repository.
da: Fjern angiven softwarekilde.

en: Remove specified service.
da: Fjern angiven tjeneste.

en: Remove useless locks.
da: Fjern ubrugelige låse.

en: Removed %lu lock. | Removed %lu locks.
da[0]: Fjernede %lu lås.
da[1]: Fjernede %lu låse.

en: Removed locale: %s
da: Fjernet lokalitet: %s

en: Removing %s
da: Fjerner %s

en: Removing service '%s':
da: Fjerner tjenesten '%s':

en: Rename specified repository.
da: Omdøb angiven softwarekilde.

en: Repo '%1%' is managed by service '%2%'. Volatile changes are reset by the next service refresh!
da: Softwarekilden '%1%' håndteres af tjenesten '%2%'. Flygtige ændringer nulstilles ved næste genopfriskning af tjeneste!

en: Repo Info Path
da: Sti til softwarekilde-info

en: Report licenses and EULAs of currently installed software packages.
da: Rapporterer licenser og EULA'er fra de installerede softwarepakker.

en: Repositories disabled, using the database of installed packages only.
da: Softwarekilder deaktiveret, bruger kun database over installerede pakker.

en: Repositories have been successfully exported to %s.
da: Softwarekilder er eksporteret til %s.

en: Repository
da: Softwarekilde

en: Repository %s not found.
da: Softwarekilden %s blev ikke fundet.

en: Repository '%s' could not be refreshed. Using old cache.
da: Softwarekilden "%s" kunne ikke genopfriskes. Bruger gammel cache.

en: Repository '%s' has been added to disabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been added to disabled repositories of service '%s'
da[0]: Softwarekilden '%s' er blevet tilføjet til deaktiverede softwarekilder for tjenesten '%s'
da[1]: Softwarekilderne '%s' er blevet tilføjet til deaktiverede softwarekilder for tjenesten '%s'

en: Repository '%s' has been added to enabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been added to enabled repositories of service '%s'
da[0]: Softwarekilden '%s' er blevet tilføjet til aktiverede softwarekilder for tjenesten '%s'
da[1]: Softwarekilderne '%s' er blevet tilføjet til aktiverede softwarekilder for tjenesten '%s'

en: Repository '%s' has been removed from disabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been removed from disabled repositories of service '%s'
da[0]: Softwarekilden '%s' er blevet fjernet fra deaktiverede softwarekilder for tjenesten '%s'
da[1]: Softwarekilderne '%s' er blevet fjernet fra deaktiverede softwarekilder for tjenesten '%s'

en: Repository '%s' has been removed from enabled repositories of service '%s' | Repositories '%s' have been removed from enabled repositories of service '%s'
da[0]: Softwarekilden '%s' er blevet fjernet fra aktiverede softwarekilder for tjenesten '%s'
da[1]: Softwarekilderne '%s' er blevet fjernet fra aktiverede softwarekilder for tjenesten '%s'

en: Repository '%s' has been removed.
da: Softwarekilden '%s' blev fjernet.

en: Repository '%s' has been successfully disabled.
da: Softwarekilden "%s" er blevet deaktiveret.

en: Repository '%s' has been successfully enabled.
da: Softwarekilden "%s" er blevet aktiveret.

en: Repository '%s' has no URI defined, skipping.
da: Softwarekilden '%s' har ikke en URI defineret. Springer over.

en: Repository '%s' is invalid.
da: Softwarekilden '%s' er ugyldig.

en: Repository '%s' is out of date. Running '%s' might help.
da: Softwarekilden '%s' er uddateret. Det vil måske hjælpe at køre '%s'.

en: Repository '%s' is out-of-date. You can run 'zypper refresh' as root to update it.
da: Softwarekilden '%s' er uddateret. Du kan køre 'zypper refresh' som root for at ajourføre den.

en: Repository '%s' is up to date.
da: Softwarekilden '%s' er ajourført.

en: Repository '%s' not cached. Caching...
da: Softwarekilden '%s' er ikke cachet. Cacher...

en: Repository '%s' not found by alias, number or URI.
da: Softwarekilden '%s' blev ikke fundet ved alias, nummer eller URI.

en: Repository '%s' not found by its alias, number, or URI.
da: Softwarekilden '%s' blev ikke fundet ved dens alias, nummer eller URI.

en: Repository '%s' not found.
da: Softwarekilden '%s' blev ikke fundet.

en: Repository '%s' priority has been left unchanged (%d)
da: Prioritet af softwarekilden '%s' forblev uændret (%d)

en: Repository '%s' priority has been set to %d.
da: Prioritet for softwarekilden '%s' blev sat til %d.

en: Repository '%s' renamed to '%s'.
da: Softwarekilden '%s' er omdøbt til '%s'.

en: Repository '%s' stays disabled.
da: Softwarekilden "%s" forbliver deaktiveret.

en: Repository '%s' successfully added
da: Softwarekilden '%s' tilføjet

en: Repository Management:
da: Softwarekildehåndtering:

en: Repository Options
da: Softwarekilde-tilvalg

en: Repository metadata for '%s' not found in local cache.
da: Softwarekilde-metadata for '%s' blev ikke fundet i lokal cache.

en: Repository named '%s' already exists. Please use another alias.
da: En softwarekilde ved navn '%s' eksisterer allerede. Brug et andet alias.

en: Repository priorities are without effect. All enabled repositories share the same priority.
da: Softwarekildeprioriteter uden effekt. Alle aktiverede softwarekilder deler den samme prioritet.

en: Repository priorities in effect:
da: Prioritet for softwarekilde som er i brug:

en: Repository with no alias defined found in the file, skipping.
da: Softwarekilde uden angivet alias blev fundet i filen. Springer over.

en: Repository:
da: Softwarekilde:

en: Requested
da: Anmodet

en: Required
da: Kræver

en: Required argument missing.
da: Krævet argument mangler.

en: Required source packages available in download directory:
da: Påkrævede kildepakker der er tilgængelige i downloadmappen:

en: Required source packages to be downloaded:
da: Påkrævede kildepakker der skal downloades:

en: Required source packages:
da: Påkrævede kildepakker:

en: Resolvables from '%s' not loaded because of error.
da: Resolvables fra '%s' er ikke indlæst pga. fejl.

en: Resolving dependencies...
da: Løser afhængigheder...

en: Resolving package dependencies...
da: Løser pakkeafhængigheder...

en: Restart solver in no-force-resolution mode in order to show dependency problems.
da: Genstart afhængighedsløseren i 'no-force-resolution'-tilstand for at vise afhængighedsproblemer.

en: Restrict the lock to the specified repository.
da: Begræns låsen til den angivne softwarekilde.

en: Restrict upgrade to specified repository.
da: Begræns opgradering til angiven softwarekilde.

en: Retrieving delta
da: Henter delta

en: Retrieving repository '%s' data...
da: Henter data for softwarekilden '%s'...

en: Retrieving repository '%s' metadata
da: Henter metadata fra softwarekilden '%s'

en: Retrieving:
da: Henter:

en: Retry solving immediately.
da: Prøv at løse med det samme igen.

en: Retrying in %u seconds...
da: Prøver igen om %u sekunder...

en: Retrying...
da: Prøver igen...

en: Root privileges are required to fix broken package dependencies.
da: Der kræves root-rettigheder for løse brudte pakkeafhængigheder.

en: Root privileges are required to run this command.
da: Der kræves root-privilegier  for at køre kommandoen.

en: Rpm Name:
da: RPM-navn:

en: Run '%1%' to search in not yet activated remote resources.
da: Kør '%1%' for at søge i fjernressourcer som endnu ikke er aktiveret.

en: Run '%1%' to see the complete list of locked items.
da: Kør '%1%' for at se den komplette liste af låste elementer.

en: Running 'zypper refresh' as root might resolve the problem.
da: At køre 'zypper refresh' som root kan måske løse problemet.

en: Running kernel arch: %1%
da: Kører kernearkitektur: %1%

en: Running kernel release: %1%
da: Kører kerneudgivelse: %1%

en: Running: %s  (%s, %s)
da: Kører: %s  (%s,%s)

en: SEVERITY
da: ALVORLIGHED

en: SSL certificate authority check disabled.
da: Tjek af SSL-certifikatautoritet deaktiveret.

en: STRING
da: STRENG

en: SUMMARY
da: SAMMENDRAG

en: Scanning content of disabled repository '%s'.
da: Scanner indhold af deaktiveret softwarekilde "%s".

en: Scanning download directory
da: Scanner downloadmappen

en: Scanning installed packages
da: Scanner installerede pakker

en: Search also in package summaries and descriptions.
da: Søg også i pakkeresuméer og -beskrivelser.

en: Search for a match in the file list of packages.
da: Søg efter et match i pakkers filliste.

en: Search for a match to partial words (default).
da: Søg efter resultater, der matcher  dele af ord (standard).

en: Search for a match to whole words only.
da: Søg kun efter resultater, der matcher hele ord.

en: Search for all packages that conflict with any of the package(s) matched by the input parameters.
da: Søg efter alle pakker som er i konflikt med nogen af de pakker som matches af inputparametrene.

en: Search for all packages that obsolete any of the package(s) matched by the input parameters.
da: Søg efter alle pakker som forælder nogen de pakker som matches af inputparametrene.

en: Search for all packages that provide any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
da: Søg efter alle pakker som supplerer nogen af udbyderne af de pakker som matches af inputparametrene.

en: Search for all packages that recommend any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
da: Søg efter alle pakker som anbefales af nogen af udbyderne af de pakker som matches af inputparametrene.

en: Search for all packages that require any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
da: Søg efter alle pakker som kræver nogen af udbyderne af de pakker som matches af inputparametrene.

en: Search for all packages that suggest any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
da: Søg efter alle pakker som foreslår nogen af udbyderne af de pakker som matches af inputparametrene.

en: Search for all packages that supplement any of the provides of the package(s) matched by the input parameters.
da: Søg efter alle pakker som supplerer nogen af udbyderne af de pakker som matches af inputparametrene.

en: Search for packages matching a pattern.
da: Søg efter pakker, der matcher et mønster.

en: Search for packages matching any of the given search strings.
da: Søg efter pakker, der matcher en af de angivne søgestrenge.

en: Search for packages which obsolete the search strings.
da: Søg efter pakker som gør søgestrengene forældet.

en: Search for packages which provide the search strings.
da: Søg efter pakker som leverer søgestrengene.

en: Search for packages which recommend the search strings.
da: Søg efter pakker som anbefaler søgestrengene.

en: Search for packages which require the search strings.
da: Søg efter pakker som kræver søgestrengene.

en: Search for packages which suggest the search strings.
da: Søg efter pakker som foreslår søgestrengene.

en: Search for packages which supplement the search strings.
da: Søger efter pakker som supplerer søgestrengene.

en: Search only for packages of the specified type.
da: Søg kun efter pakker af den angivne type.

en: Search packages conflicting with search strings.
da: Søg efter pakker der er i konflikt med søgestrengene.

en: Searches for an exact match of the search strings.
da: Søg efter et nøjagtigt af søgestrengen.

en: See %1%
da: Se %1%

en: See '%1%' for details
da: Se "%1%" for detaljer

en: See '%s' for all available options.
da: Se "%s" for alle tilgængelige tilvalg.

en: See '%s' for information about the meaning of values in the above table.
da: Se "%s" for information om betydningen af værdierne i tabellen ovenfor.

en: See '%s' or '%s' to get a list of known repository types.
da: Se '%s' eller '%s' for at få en liste over kendte typer af softwarekilder.

en: See http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting for instructions.
da: Du kan få vejledning på http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting .

en: See the above message for a hint.
da: Se meddelelsen ovenfor for at få et tip.

en: Select applicable patches for the specified Bugzilla issues.
da: Vælg relevante rettelser til de angivne Bugzilla-problemstillinger.

en: Select applicable patches for the specified CVE issues.
da: Vælg relevante rettelser til de angivne CVE-problemstillinger.

en: Select device to eject.
da: Vælg enhed der skal skubbes ud.

en: Select issues matching the specified string.
da: Vælg problemstillinger som matcher den angivne streng.

en: Select packages by plain name, not by capability.
da: Vælg pakker ved simpelt navn, ikke ved kapabilitet.

en: Select packages from the specified repository.
da: Vælg pakker fra den angivne softwarekilde.

en: Select packages solely by capability.
da: Vælg pakker, kun efter formåenheder.

en: Select patches issued up to, but not including, the specified date
da: Vælg rettelser som er udstedt op til, men ikke inkluderet i, den angivne dato

en: Select patches with the specified category.
da: Vælg rettelser med den angivne kategori.

en: Select patches with the specified severity.
da: Vælg rettelser med den angivne alvorlighed.

en: Selecting '%s' for removal.
da: Vælger "%s" til fjernelse.

en: Selecting '%s' from repository '%s' for installation.
da: Vælger "%s" fra softwarekilden "%s" til installation.

en: Service
da: Tjeneste

en: Service '%s' has been removed.
da: Tjenesten '%s' blev fjernet.

en: Service '%s' has been successfully added.
da: Tjenesten '%s' er blevet tilføjet.

en: Service '%s' has been successfully disabled.
da: Tjenesten '%s' er blevet deaktiveret.

en: Service '%s' has been successfully enabled.
da: Tjenesten '%s' er blevet aktiveret.

en: Service '%s' not found by alias, number or URI.
da: Tjenesten '%s' blev ikke fundet ved alias, nummer eller URI.

en: Service '%s' not found by its alias, number, or URI.
da: Tjenesten '%s' blev ikke fundet ved dens alias, nummer eller URI.

en: Service '%s' not found.
da: Tjenesten '%s' blev ikke fundet.

en: Service Management:
da: Tjenestehåndtering:

en: Set a descriptive name for the repository.
da: Angiv et beskrivende navn for softwarekilden.

en: Set a descriptive name for the service.
da: Angiv et beskrivende navn for tjenesten.

en: Set priority of the repository.
da: Angiv prioritet af softwarekilden.

en: Set the download-install mode. Available modes: %s
da: Sæt download-install-tilstanden. Tilgængelige tilstande: %s

en: Set the solvers general attitude when resolving a job.
da: Indstil løserens generelle attitude når et job løses.

en: Set the value of $releasever in all .repo files (default: distribution version)
da: Sæt værdien af $releasever i alle .repo-filer (standard: distributionsversion)

en: Severity
da: Alvorlighed

en: Short Label: %s
da: Kort etiket: %s

en: Short Name
da: Kort navn

en: Short hand for '%1%'.
da: Kort form for '%1%'.

en: Show also alias of parent service.
da: Vis også alias for forældertjeneste.

en: Show also base URI of repositories.
da: Vis også softwarekildernes basale URI.

en: Show also repositories belonging to the services.
da: Vis også softwarekilder, der hører til tjenesterne.

en: Show also repository alias.
da: Vis også alias for softwarekilde.

en: Show also repository name.
da: Vis også navn for softwarekilde.

en: Show also repository priority.
da: Vis også softwarekildens prioritet.

en: Show also the autorefresh flag.
da: Vis også flaget for autogenopfrisk.

en: Show an animal.
da: Vis et dyr.

en: Show conflicts.
da: Vis konflikter.

en: Show corresponding packages.
da: Vis tilhørende pakker.

en: Show detailed information for patches.
da: Vis detaljeret information om rettelser.

en: Show detailed information for patterns.
da: Vis detaljeret information om mønstre.

en: Show detailed information for products.
da: Vis detaljeret information om produkter.

en: Show detailed information for specified packages. By default the packages which match exactly the given names are shown. To get also packages partially matching use option '--match-substrings' or use wildcards (*?) in name.
da: Vis detaljeret information om angivne pakker. Som standard vises de pakker som matcher de givne navne nøjagtigt. For også at få pakker som delvist matcher, kan du bruge tilvalget "--match-substrings" eller bruge jokertegn (*?) i navnet.

en: Show each available version in each repository on a separate line.
da: Vis hver tilgængelig version i hver softwarekilde  på en separat linje.

en: Show enabled repos only.
da: Vis kun aktiverede softwarekilder.

en: Show full information for specified packages.
da: Vis fuld information om angivne pakker.

en: Show full information for specified patches.
da: Vis fuld information om angivne rettelser.

en: Show full information for specified patterns.
da: Vis fuld information om angivne mønstre.

en: Show full information for specified products.
da: Vis fuld information om angivne produkter.

en: Show more information like URI, priority, type.
da: Vis mere information - såsom URI, prioritet, type.

en: Show obsoletes.
da: Vis forælder.

en: Show only installed packages.
da: Vis kun installerede mønstre.

en: Show only packages which are not installed.
da: Vis kun mønstre som ikke er installerede.

en: Show packages which are orphaned (without repository).
da: Vis pakker som er forladte (uden en softwarekilde).

en: Show packages which are recommended.
da: Vis pakker som er anbefalet.

en: Show packages which are suggested.
da: Vis pakker som er foreslået.

en: Show packages which are unneeded.
da: Vis pakker som ikke behøves.

en: Show provides.
da: Vis leverer.

en: Show recommends.
da: Vis anbefaler.

en: Show requires and prerequires.
da: Vis kræver og for-kræver.

en: Show suggests.
da: Vis foreslår.

en: Show supplements.
da: Vis supplerer.

en: Show the detailed installation summary.
da: Vis standard installationsoversigt.

en: Show the number of resolvables matched by each lock.
da: Vis antallet af løsbare matchet af hver lås.

en: Show the operating system label.
da: Vis operativsystem-etiketten.

en: Show various information about the target operating system. By default, an ID string is shown.
da: Vis diverse information om måloperativsystemet. Som standard vises en id-streng.

en: Signature verification failed
da: Verificering af signatur mislykkedes

en: Signature verification failed for file '%1%' from repository '%2%'.
da: Verificering af signatur mislykkedes for filen '%1%' fra softwarekilden '%2%'.

en: Signature verification failed for file '%1%'.
da: Verificering af signatur mislykkedes for filen '%1%'.

en: Signing data enables the recipient to verify that no modifications occurred after the data were signed. Accepting data with no, wrong or unknown signature can lead to a corrupted system and in extreme cases even to a system compromise.
da: Signering af data giver modtageren mulighed for at bekræfte at der ikke er sket nogen ændringer efter dataene er blevet signeret. Accept af data med ingen, forkert eller ukendt signatur kan fører til at et ødelagt system og i ekstreme tilfælde endda kompromitering af systemet.

en: Silently install unsigned rpm packages given as commandline parameters.
da: Tavs installation af usignerede rpm-pakker givet som kommandlinje-parameter.

en: Since
da: Siden

en: Since the last system boot core libraries or services have been updated.
da: Kernebiblioteker eller -tjenester er blevet opdateret.

en: Skip check:
da: Spring tjek over:

en: Skip interactive updates.
da: Spring interaktive opdateringer over.

en: Skip problem and continue.
da: Spring problem over og fortsæt.

en: Skip retrieval of the file and abort current operation.
da: Spring hentning af filen over og afbryd den nuværende handling.

en: Skip retrieval of the file and try to continue with the operation without the file.
da: Spring hentning af filen over og prøv at fortsætte med handlingen uden filen.

en: Skipping disabled repository '%s'
da: Springer den deaktiverede softwarekilde '%s' over

en: Skipping disabled service '%s'
da: Springer den deaktiverede tjeneste '%s' over

en: Skipping repository '%s' because of the above error.
da: Springer softwarekilden '%s' over pga. den ovennævnte fejl.

en: Skipping service '%s' because of the above error.
da: Springer tjenesten '%s' over pga. den ovennævnte fejl.

en: Software Management:
da: Softwarehåndtering:

en: Solver options
da: Tilvalg for løser

en: Solver options:
da: Tilvalg for løser:

en: Solver test case generated successfully at %s.
da: Generering af løser-testsag gennemført i %s.

en: Some of the dependencies of installed packages are broken. In order to fix these dependencies, the following actions need to be taken:
da: Nogle af afhængighederne for installerede pakker er uopfyldt. For at løse afhængighederne skal følgende handlinger udføres:

en: Some of the repositories have not been cleaned up because of an error.
da: Nogle af softwarekilderne blev ikke ryddet pga. en fejl.

en: Some of the repositories have not been refreshed because of an error.
da: Nogle af softwarekilderne blev ikke genopfrisket pga. en fejl.

en: Some of the repositories have not been refreshed because they were not known.
da: Nogle af softwarekilderne blev ikke genopfrisket pga. at de ikke var kendt.

en: Some of the services have not been refreshed because of an error.
da: Nogle af tjenesterne blev ikke genopfrisket pga. en fejl.

en: Sort packages by name (default).
da: Sortér pakker efter navn (standard).

en: Sort packages by repository.
da: Sortér pakker efter softwarekilde.

en: Sort the list by URI.
da: Sortér listen efter URI.

en: Sort the list by name.
da: Sortér listen efter navn.

en: Sort the list by package name.
da: Sortér listen efter pakkenavn.

en: Sort the list by repository priority.
da: Sortér listen efter softwarekildernes prioritet.

en: Sort the list by repository.
da: Sortér listen efter softwarekilde.

en: Source package
da: Kildepakke

en: Source package %s-%s successfully installed.
da: Kildepakken %s-%s er installeret.

en: Source package %s-%s successfully retrieved.
da: Kildepakken %s-%s blev hentet.

en: Source package '%s' for package '%s' not found.
da: Kildepakken "%s" for pakken "%s" blev ikke fundet.

en: Source package '%s' is not provided by any repository.
da: Kildepakken "%s" leveres ikke af nogen softwarekilde.

en: Source package '%s' not found in specified repositories.
da: Kildepakken "%s" blev ikke fundet de angivne softwarekilder.

en: Source package '%s' not found.
da: Kildepakken '%s' blev ikke fundet.

en: Source package name is a required argument.
da: Kildepakkens navn er et krævet argument.

en: Specified capability not found
da: Angivet kapabilitet ikke fundet

en: Specified local path does not exist or is not accessible.
da: Den angivne lokale søgesti eksisterer ikke, eller er ikke tilgængelig.

en: Specified lock has been successfully added. | Specified locks have been successfully added.
da[0]: Angivet lås er blevet tilføjet.
da[1]: Angivet låse er blevet tilføjet.

en: Specified lock has been successfully removed.
da: Angivet lås er blevet fjernet.

en: Specified repositories are not enabled or defined.
da: Angivne softwarekilder er ikke aktiverede eller definerede.

en: Specified repositories have been cleaned up.
da: De angivne softwarekilder blev ryddet.

en: Specified repositories have been refreshed.
da: Angivne softwarekilder blev genopfrisket.

en: Specified repositories:
da: Angivne softwarekilder:

en: Specified repository '%s' is disabled.
da: Den angivne softwarekilde "%s" er deaktiveret.

en: Specified services are not enabled or defined.
da: Angivne tjenester er ikke aktiverede eller definerede.

en: Specified services have been refreshed.
da: Angivne tjenester blev genopfrisket.

en: Specified type is not a valid repository type:
da: Den angivne type er ikke en gyldig type af softwarekilde:

en: Specify locale which shall be supported by the language code. Get a list of all available locales by calling '%s'.
da: Angiv den lokalitet som skal understøttes af sprogkoden. Hent en liste over alle tilgængelige lokaliteter ved at kalde '%s'.

en: Specify locales which shall be removed by the language code. Get the list of requested locales by calling '%s'.
da: Angiv lokaliteter som skal fjernes af sprogkoden. Hent listen over anmodede lokaliteter ved at kalde '%s'.

en: Subcommand %1% does not support zypper global options.
da: Underkommando %1% understøtter ikke zypper globale tilvalg.

en: Subcommands:
da: Underkommandoer:

en: Subkey:
da: Undernøgle:

en: Suggested
da: Foreslået

en: Summary
da: Opsummering

en: Superfluous source packages in download directory:
da: Overflødige kildepakker i downloadmappen:

en: Support Level
da: Supportniveau

en: Suppress normal output, print only error messages.
da: Undertryk normal output, udskriv kun fejlmeddelelser.

en: Suspicious category filter value '%1%'.
da: Mistænkelig kategorifilterværdi '%1%'.

en: Suspicious severity filter value '%1%'.
da: Mistænkelig alvorlighedsfilterværdi '%1%'.

en: Switch to XML output.
da: Skift til XML-output.

en: System Packages
da: Systempakker

en: System reboot required.
da: Kræver genstart af system.

en: Table style (%1%).
da: Tabelstil (%1%).

en: Takes missing release number as any release.
da: Opfatter manglende udgivelsesnummer som enhver udgivelse.

en: Target Options
da: Mål-tilvalg

en: Target initialization failed:
da: Initialisering af målet mislykkedes:

en: Temporarily enabling repository '%s'.
da: Aktiverer softwarekilden "%s" midlertidigt.

en: Terse output for machine consumption. Implies --no-abbrev and --no-color.
da: Kortfattet output til maskinforbrug. Indebærer --no-abbrev og --no-color.

en: The %s option has no effect here, ignoring.
da: Tilvalget %s har ingen virkning her. Det ignoreres.

en: The '%s' global option has no effect here.
da: Det globale tilvalg "%s" har ingen virkning her.

en: The '--%s' option has currently no effect.
da: Tilvalget "--%s" har ingen virkning her.

en: The /etc/products.d/baseproduct symlink is dangling or missing!
    The link must point to your core products .prod file in /etc/products.d.
da: Symlinket /etc/products.d/baseproduct svæver frit eller mangler!
    Linket skal pege til dit kerneprodukts .prod-fil i /etc/products.d.

en: The default is to exclude optional patches.
da: Standarden er ekskludere valgfrie rettelser.

en: The default is to include optional patches.
da: Standarden er inkludere valgfrie rettelser.

en: The default location where rpm installs source packages to is '%1%', but the value can be changed in your local rpm configuration. In case of doubt try executing '%2%'.
da: Standardplaceringen hvor rpm installere kildepakker er i '%1%', du værdien kan ændres i din lokale rpm-konfiguration. I tvivlstilfælde kan du prøve at eksekvere '%2%'.

en: The flag %1% can only be used once.
da: Flaget %1% kan kun bruges én gang.

en: The flag %1% is not compatible with argument %2% (%3%).
da: Flaget %1% er ikke kompatibelt med argumentet %2% (%3%).

en: The flag %1% is not known.
da: Flaget %1% kendes ikke.

en: The flag %1% requires a argument.
da: Flaget %1% kræver et argument.

en: The flag '%1%' can only be used a maximum of %2% times.
da: Flaget '%1%' kan højst bruges %2% gange.

en: The following NEW package is going to be installed: | The following %d NEW packages are going to be installed:
da[0]: Følgende NYE pakke vil blive installeret:
da[1]: Følgende %d NYE pakker vil blive installeret:

en: The following NEW patch is going to be installed: | The following %d NEW patches are going to be installed:
da[0]: Følgende NYE rettelse vil blive installeret:
da[1]: Følgende %d NYE rettelser vil blive installeret:

en: The following NEW pattern is going to be installed: | The following %d NEW patterns are going to be installed:
da[0]: Følgende NYE mønster vil blive installeret:
da[1]: Følgende %d NYE mønstre vil blive installeret:

en: The following NEW product is going to be installed: | The following %d NEW products are going to be installed:
da[0]: Følgende NYE produkt vil blive installeret:
da[1]: Følgende %d produkter vil blive installeret:

en: The following application is going to be REMOVED: | The following %d applications are going to be REMOVED:
da[0]: Følgende program vil blive FJERNET:
da[1]: Følgende %d programmer vil blive FJERNET:

en: The following application is going to be downgraded: | The following %d applications are going to be downgraded:
da[0]: Følgende program vil blive nedgraderet:
da[1]: Følgende %d programmer vil blive nedgraderet:

en: The following application is going to be installed: | The following %d applications are going to be installed:
da[0]: Følgende program vil blive installeret:
da[1]: Følgende %d programmer vil blive installeret:

en: The following application is going to be reinstalled: | The following %d applications are going to be reinstalled:
da[0]: Følgende program vil blive geninstalleret:
da[1]: Følgende %d programmer vil blive geninstalleret:

en: The following application is going to be upgraded: | The following %d applications are going to be upgraded:
da[0]: Følgende program vil blive opgraderet:
da[1]: Følgende %d programmer vil blive opgraderet:

en: The following application is going to change architecture: | The following %d applications are going to change architecture:
da[0]: Følgende program vil skifte arkitektur:
da[1]: Følgende %d programmer vil skifte arkitektur:

en: The following application is going to change vendor: | The following %d applications are going to change vendor:
da[0]: Følgende program vil skifte leverandør:
da[1]: Følgende %d programmer vil skifte leverandør:

en: The following application is recommended, but will not be installed: | The following %d applications are recommended, but will not be installed:
da[0]: Følgende program anbefales, men vil ikke blive installeret:
da[1]: Følgende %d programmer anbefales, men vil ikke blive installeret:

en: The following application is suggested, but will not be installed: | The following %d applications are suggested, but will not be installed:
da[0]: Følgende program er foreslået, men vil ikke blive installeret:
da[1]: Følgende %d programmer er foreslået, men vil ikke blive installeret:

en: The following application update will NOT be installed: | The following %d application updates will NOT be installed:
da[0]: Følgende programopdatering vil IKKE blive installeret:
da[1]: Følgende %d programopdateringer vil IKKE blive installeret:

en: The following item is locked and will not be changed by any action: | The following %d items are locked and will not be changed by any action:
da[0]: Følgende element er låst og vil ikke blive ændret af nogen handling:
da[1]: Følgende %d elementer er låst og vil ikke blive ændret af nogen handling:

en: The following matches in issue numbers have been found:
da: Følgende matchende problemstillingsnumre er blevet fundet:

en: The following package has no support information from its vendor: | The following %d packages have no support information from their vendor:
da[0]: Følgende pakke har ingen understøttelsesinformation fra dens leverandør:
da[1]: Følgende %d pakker har ingen understøttelsesinformation fra deres leverandør:

en: The following package is going to be REMOVED: | The following %d packages are going to be REMOVED:
da[0]: Følgende pakke vil blive FJERNET:
da[1]: Følgende %d pakker vil blive FJERNET:

en: The following package is going to be downgraded: | The following %d packages are going to be downgraded:
da[0]: Følgende pakke vil blive nedgraderet:
da[1]: Følgende %d pakker vil blive nedgraderet:

en: The following package is going to be reinstalled: | The following %d packages are going to be reinstalled:
da[0]: Følgende pakke vil blive geninstalleret:
da[1]: Følgende %d pakker vil blive geninstalleret:

en: The following package is going to be upgraded: | The following %d packages are going to be upgraded:
da[0]: Følgende pakke vil blive opgraderet:
da[1]: Følgende %d pakker vil blive opgraderet:

en: The following package is going to change architecture: | The following %d packages are going to change architecture:
da[0]: Følgende pakke vil skifte arkitektur:
da[1]: Følgende %d pakker vil skifte arkitektur:

en: The following package is going to change vendor: | The following %d packages are going to change vendor:
da[0]: Følgende pakke vil skifte leverandør:
da[1]: Følgende %d pakker vil skifte leverandør:

en: The following package is not supported by its vendor: | The following %d packages are not supported by their vendor:
da[0]: Følgende pakke understøttes ikke af dens leverandør:
da[1]: Følgende %d pakker understøttes ikke af deres leverandør:

en: The following package is recommended, but will not be installed (only required packages will be installed): | The following %d packages are recommended, but will not be installed (only required packages will be installed):
da[0]: Følgende pakke anbefales, men vil ikke blive installeret (kun påkrævede pakker vil blive installeret):
da[1]: Følgende %d pakker anbefales, men vil ikke blive installeret (kun påkrævede pakker vil blive installeret):

en: The following package is recommended, but will not be installed because it's unwanted (was manually removed before): | The following %d packages are recommended, but will not be installed because they are unwanted (were manually removed before):
da[0]: Følgende pakke anbefales, men vil ikke blive installeret da den er uønsket (blev fjernet manuelt tidligere):
da[1]: Følgende %d pakker anbefales, men vil ikke blive installeret da de er uønsket (blev fjernet manuelt tidligere):

en: The following package is recommended, but will not be installed due to conflicts or dependency issues: | The following %d packages are recommended, but will not be installed due to conflicts or dependency issues:
da[0]: Følgende pakke anbefales, men vil ikke blive installeret pga. problemer med konflikter eller afhængigheder:
da[1]: Følgende %d pakker anbefales, men vil ikke blive installeret pga. problemer med konflikter eller afhængigheder:

en: The following package is suggested, but will not be installed: | The following %d packages are suggested, but will not be installed:
da[0]: Følgende pakke er foreslået, men vil ikke blive installeret:
da[1]: Følgende %d pakker er foreslået, men vil ikke blive installeret:

en: The following package needs additional customer contract to get support: | The following %d packages need additional customer contract to get support:
da[0]: Følgende pakke behøver yderligere kundekontrakt for at få support:
da[1]: Følgende %d pakker behøver yderligere kundekontrakt for at få support:

en: The following package requires a system reboot: | The following %d packages require a system reboot:
da[0]: Følgende pakke kræver en genstart af systemet:
da[1]: Følgende %d pakker kræver en genstart af systemet:

en: The following package update will NOT be installed: | The following %d package updates will NOT be installed:
da[0]: Følgende pakkeopdatering vil IKKE blive installeret:
da[1]: Følgende %d pakkeopdateringer vil IKKE blive installeret:

en: The following patch is going to be REMOVED: | The following %d patches are going to be REMOVED:
da[0]: Følgende rettelse vil blive FJERNET:
da[1]: Følgende %d rettelser vil blive FJERNET:

en: The following patch is going to be downgraded: | The following %d patches are going to be downgraded:
da[0]: Følgende rettelsle vil blive nedgraderet:
da[1]: Følgende %d rettelsler vil blive nedgraderet:

en: The following patch is going to be reinstalled: | The following %d patches are going to be reinstalled:
da[0]: Følgende rettelse vil blive geninstalleret:
da[1]: Følgende %d rettelser vil blive geninstalleret:

en: The following patch is going to be upgraded: | The following %d patches are going to be upgraded:
da[0]: Følgende rettelse vil blive opgraderet:
da[1]: Følgende %d rettelser vil blive opgraderet:

en: The following patch is going to change architecture: | The following %d patches are going to change architecture:
da[0]: Følgende rettelse vil skifte arkitektur:
da[1]: Følgende %d rettelser vil skifte arkitektur:

en: The following patch is going to change vendor: | The following %d patches are going to change vendor:
da[0]: Følgende rettelse vil skifte leverandør:
da[1]: Følgende %d rettelser vil skifte leverandør:

en: The following patch is recommended, but will not be installed: | The following %d patches are recommended, but will not be installed:
da[0]: Følgende rettelse anbefales, men vil ikke blive installeret:
da[1]: Følgende %d rettelser anbefales, men vil ikke blive installeret:

en: The following patch is suggested, but will not be installed: | The following %d patches are suggested, but will not be installed:
da[0]: Følgende rettelse er foreslået, men vil ikke blive installeret:
da[1]: Følgende %d rettelser er foreslået, men vil ikke blive installeret:

en: The following patch requires a system reboot: | The following %d patches require a system reboot:
da[0]: Følgende rettelse kræver at systemet genstartes:
da[1]: Følgende %d rettelser kræver at systemet genstartes:

en: The following pattern is going to be REMOVED: | The following %d patterns are going to be REMOVED:
da[0]: Følgende mønster vil blive FJERNET:
da[1]: Følgende %d mønstre vil blive FJERNET:

en: The following pattern is going to be downgraded: | The following %d patterns are going to be downgraded:
da[0]: Følgende mønster vil blive nedgraderet:
da[1]: Følgende %d mønstre vil blive nedgraderet:

en: The following pattern is going to be reinstalled: | The following %d patterns are going to be reinstalled:
da[0]: Følgende mønster vil blive geninstalleret:
da[1]: Følgende %d mønstre vil blive geninstalleret:

en: The following pattern is going to be upgraded: | The following %d patterns are going to be upgraded:
da[0]: Følgende mønster vil blive opgraderet:
da[1]: Følgende %d mønstre vil blive opgraderet:

en: The following pattern is going to change architecture: | The following %d patterns are going to change architecture:
da[0]: Følgende mønster vil skifte arkitektur:
da[1]: Følgende %d mønstre vil skifte arkitektur:

en: The following pattern is going to change vendor: | The following %d patterns are going to change vendor:
da[0]: Følgende mønster vil skifte leverandør:
da[1]: Følgende %d mønstre vil skifte leverandør:

en: The following pattern is recommended, but will not be installed: | The following %d patterns are recommended, but will not be installed:
da[0]: Følgende mønster anbefales, men vil ikke blive installeret:
da[1]: Følgende %d mønstre anbefales, men vil ikke blive installeret:

en: The following pattern is suggested, but will not be installed: | The following %d patterns are suggested, but will not be installed:
da[0]: Følgende mønster er foreslået, men vil ikke blive installeret:
da[1]: Følgende %d mønstre er foreslået, men vil ikke blive installeret:

en: The following product is going to be REMOVED: | The following %d products are going to be REMOVED:
da[0]: Følgende produkt vil blive FJERNET:
da[1]: Følgende %d produkter vil blive FJERNET:

en: The following product is going to be downgraded: | The following %d products are going to be downgraded:
da[0]: Følgende produkt vil blive nedgraderet:
da[1]: Følgende %d produkter vil blive nedgraderet:

en: The following product is going to be reinstalled: | The following %d products are going to be reinstalled:
da[0]: Følgende produkt vil blive geninstalleret:
da[1]: Følgende %d produkter vil blive geninstalleret:

en: The following product is going to be upgraded: | The following %d products are going to be upgraded:
da[0]: Følgende produkt vil blive opgraderet:
da[1]: Følgende %d produkter vil blive opgraderet:

en: The following product is going to change architecture: | The following %d products are going to change architecture:
da[0]: Følgende produkt vil skifte arkitektur:
da[1]: Følgende %d produkter vil skifte arkitektur:

en: The following product is going to change vendor: | The following %d products are going to change vendor:
da[0]: Følgende produkt vil skifte leverandør:
da[1]: Følgende %d produkter vil skifte leverandør:

en: The following product is recommended, but will not be installed: | The following %d products are recommended, but will not be installed:
da[0]: Følgende produkt anbefales, men vil ikke blive installeret:
da[1]: Følgende %d produkter anbefales, men vil ikke blive installeret:

en: The following product is suggested, but will not be installed: | The following %d products are suggested, but will not be installed:
da[0]: Følgende produkt er foreslået, men vil ikke blive installeret:
da[1]: Følgende %d produkter er foreslået, men vil ikke blive installeret:

en: The following product update will NOT be installed: | The following %d product updates will NOT be installed:
da[0]: Følgende produktopdatering vil IKKE blive installeret:
da[1]: Følgende %d produktopdateringer vil IKKE blive installeret:

en: The following query does not lock anything:
da: Den følgende forespørgsel låser ikke noget:

en: The following query locks some of the objects you want to unlock:
da: Den følgende forespørgsel låser nogle af de objekter, du vil låse op:

en: The following query locks the same objects as the one you want to remove:
da: Følgende forespørgsel låser de samme objekter som den du vil fjerne:

en: The following recommended application was automatically selected: | The following %d recommended applications were automatically selected:
da[0]: Følgende anbefalede program blev automatisk valgt:
da[1]: Følgende %d anbefalede programmer blev automatisk valgt:

en: The following recommended package was automatically selected: | The following %d recommended packages were automatically selected:
da[0]: Følgende anbefalede pakke blev automatisk valgt:
da[1]: Følgende %d anbefalede pakker blev automatisk valgt:

en: The following recommended patch was automatically selected: | The following %d recommended patches were automatically selected:
da[0]: Følgende anbefalede rettelse blev automatisk valgt:
da[1]: Følgende %d anbefalede rettelser blev automatisk valgt:

en: The following recommended pattern was automatically selected: | The following %d recommended patterns were automatically selected:
da[0]: Følgende anbefalede mønster blev automatisk valgt:
da[1]: Følgende %d anbefalede mønstre blev automatisk valgt:

en: The following recommended product was automatically selected: | The following %d recommended products were automatically selected:
da[0]: Følgende anbefalede produkt blev automatisk valgt:
da[1]: Følgende %d anbefalede produkter blev automatisk valgt:

en: The following recommended source package was automatically selected: | The following %d recommended source packages were automatically selected:
da[0]: Følgende anbefalede kildepakke blev automatisk valgt:
da[1]: Følgende %d anbefalede kildepakker blev automatisk valgt:

en: The following running processes use deleted files:
da: Følgende kørende processer bruger slettede filer:

en: The following source package is going to be installed: | The following %d source packages are going to be installed:
da[0]: Følgende NYE kildepakke vil blive installeret:
da[1]: Følgende %d NYE kildepakker vil blive installeret:

en: The following updates are also available:
da: De følgende opdateringer er også tilgængelige:

en: The gpg key signing file '%1%' has expired.
da: Gpg-nøglesigneringsfilen "%1%" er udløbet.

en: The gpg key signing file '%1%' will expire in %2% day. | The gpg key signing file '%1%' will expire in %2% days.
da[0]: Gpg-nøglesigneringsfilen "%1%" vil udløbe om %2% dag.
da[1]: Gpg-nøglesigneringsfilen "%1%" vil udløbe om %2% dage.

en: The locale(s) for which the information shall be printed.
da: Den lokalitet(er) som der skal udskrives information om.

en: The metadata cache needs to be built for the '%s' repository. You can run 'zypper refresh' as root to do this.
da: Metadata-cachen skal opbygges for softwarekilden '%s'. Du kan køre 'zypper refresh' som root for at gøre dette.

en: The package integrity check failed. This may be a problem with the repository or media. Try one of the following:
    
    - just retry previous command
    - refresh the repositories using 'zypper refresh'
    - use another installation medium (if e.g. damaged)
    - use another repository
da: Tjek af pakkeintegritet mislykkede. Det kan være et problem med softwarekilden eller mediet. Prøv et af følgende:
    
    - prøv blot forrige kommando igen
    - genopfrisk softwarekilder med 'zypper refresh'
    - brug et andet installationsmedie ( f.eks. hvis det er beskadiget)
    - brug en anden softwarekilde

en: The package providing this subcommand is currently not installed. You can install it by calling '%1%'.
da: Pakken som leverer underkommandoen er ikke installeret i øjeblikket. Du kan installere den ved at kalde '%1%'.

en: The path specified in the --root option must be absolute.
da: Søgestien, angivet i --root-tilvalget, skal være absolut.

en: The repository type is always autodetected. This option is ignored.
da: Typen af softwarekilde registreres altid automatisk. Tilvalget ignoreres.

en: The rpm database seems to contain old V3 version gpg keys which are meanwhile obsolete and considered insecure:
da: Rpm-databasen ser ud til at indeholde gamle gpg-nøgler i V3-version, som i mellemtiden er udgået og betragtes som værende usikre:

en: The same as %1%.
da: Det samme som %1%.

en: The selected package '%s' from repository '%s' has lower version than the installed one.
da: Den valgte pakke "%s" fra softwarekilden "%s" har en lavere version end den installerede.

en: The target filesystem is mounted as read-only. Please make sure the target filesystem is writeable.
da: Målets filsystem er monteret som skrivebeskyttet. Sørg venligst for at der kan skrives til målets filsystem.

en: The type of service is always autodetected. This option is ignored.
da: Typen af tjeneste registreres altid automatisk. Tilvalget ignoreres.

en: The up-to-date check of '%s' has been delayed.
da: Ajourførelsestjek af '%s' er blevet udsat.

en: There are no enabled repositories defined.
da: Der er ingen aktiverede softwarekilder angivet.

en: There are no enabled services defined.
da: Der er ingen aktiverede tjenester angivet.

en: There are no package locks defined.
da: Der er ikke angivet nogen pakkelåse.

en: There are running programs which still use files and libraries deleted or updated by recent upgrades. They should be restarted to benefit from the latest updates. Run '%1%' to list these programs.
da: Der er kørende programmer som stadigvæk bruger filer og biblioteker som er slettet eller opdateret af nylige opgraderinger. De skal genstartes for at få gavn af de seneste opdateringer. Kør '%1%' for at vise programmerne.

en: There is an update candidate '%s' for '%s', but it does not match the specified version, architecture, or repository.
da: Der er en opdateringskandidat "%s" til "%s", men den matcher ikke den angivne version, arkitektur eller softwarekilde.

en: There is an update candidate for '%s' from vendor '%s', while the current vendor is '%s'. Use '%s' to install this candidate.
da: Der er en opdateringskandidat til '%s' fra leverandøren '%s', mens den nuværende leverandør er '%s'. Brug '%s' til at installere kandidaten.

en: There is an update candidate for '%s', but it comes from a repository with a lower priority. Use '%s' to install this candidate.
da: Der er en opdateringskandidat til "%s", men den er fra en softwarekilde med lavere prioritet. Brug "%s" for at installere denne kandidat.

en: There is an update candidate for '%s', but it is locked. Use '%s' to unlock it.
da: Der er en opdateringskandidat til "%s", men den er låst. Brug "%s" for at låse den op.

en: There would be %1% match for '%2%'. | There would be %1% matches for '%2%'.
da[0]: Der vil være %1% match for '%2%'.
da[1]: Der vil være %1% match for '%2%'.

en: This command has no additional options.
da: Denne kommando har ingen yderligere tilvalg.

en: This command only makes sense in the zypper shell.
da: Denne kommando giver kun mening i zyppers skal.

en: This file was modified after it has been signed. This may have been a malicious change, so it might not be trustworthy anymore! You should not continue unless you know it's safe.
da: Denne fil er blevet ændret efter den er blevet signeret. Det kan være en ondsindet ændring, så den er måske ikke længere troværdig! Du bør ikke fortsætte medmindre du ved at det er sikkert.

en: This is a changeable read-only media (CD/DVD), disabling autorefresh.
da: Dette er et udskifteligt kun-læsbart medie (cd/dvd), deaktiverer automatisk genopfriskning.

en: This is a transactional-server, please use transactional-update to update or modify the system.
da: Dette er en transactional-server, brug venligst transactional-update for at opdatere eller ændre systemet.

en: This is an alias for '%s'.
da: Dette er et alias for "%s".

en: This may be caused by invalid metadata in the repository, or by a bug in the metadata parser. In the latter case, or if in doubt, please, file a bug report by following instructions at http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting
da: Dette kan skyldes ugyldig metadata i softwarekilden eller en fejl i metadata-fortolkeren. I det sidste tilfælde - eller i tvivlstilfælde - opret da venligst en fejlrapport ved at følge instruktionerne på http://en.opensuse.org/Zypper/Troubleshooting

en: To see details about a key call '%1%'.
da: Se detaljer om en nøgle, ved at kalde '%1%'.

en: To update installed products use '%s'.
da: Brug "%s" til at opdatere installerede produkter.

en: Toggle between showing all details and as few details as possible.
da: Skift mellem visning af alle detaljer og så få detaljer som muligt.

en: Toggle display of package architectures.
da: Slå visning af pakkearkitekturer til/fra.

en: Toggle display of package vendor names.
da: Slå visning af navne på pakkeleverandører til/fra.

en: Toggle display of package versions.
da: Slå visning af pakkeversioner til/fra.

en: Toggle display of repositories from which the packages will be installed.
da: Slå visning af softwarekilder hvorfra pakker vil blive installeret til/fra.

en: Toggle show detailed conflict information.
da: Detaljeret konfliktinformation til/fra.

en: Too few arguments.
da: For få argumenter.

en: Too few arguments. At least URI and alias are required.
da: For få argumenter. Der kræves mindst URI og alias.

en: Too many arguments.
da: For mange argumenter.

en: Trust the key and import it into trusted keyring.
da: Betro nøglen og importér den til betroet nøglering.

en: Trust the key temporarily.
da: Betro nøglen midlertidigt.

en: Try '%s', or even '%s' before doing so.
da: Prøv '%s', eller måske endda '%s' før du gør det.

en: Try again?
da: Prøv igen?

en: Try to eject the device manually.
da: Prøv at skubbe enheden ud manuelt.

en: Try to retrieve the file again.
da: Prøv at hente filen igen.

en: Trying again...
da: Prøver igen...

en: Trying to exit gracefully...
da: Prøver at afslutte med ynde...

en: Turning on '%s'. New repository signing keys will be automatically imported!
da: Slår "%s" til. Nye signeringsnøgler for softwarekilder vil automatisk blive importeret!

en: Type '%1%' to get subcommand-specific help if available.
da: Skriv '%1%' for at få hjælp til en specifik underkommando, hvis det er tilgængeligt.

en: Type '%s' to get a list of global options and commands.
da: Indtast "%s" for at få en liste over globale tilvalg og kommandoer.

en: Type '%s' to get command-specific help.
da: Indtast '%s' for at få kommandospecifik hjælp.

en: Type of package (%1%).
da: Type af pakke (%1%).

en: Unable to guess a value for <platform>.
da: Kan ikke gætte en værdi for <platform>.

en: Unblock or discard?
da: Afbloker eller forkast?

en: Unblock using this file on your own risk.
da: Afbloker ved brug af denne fil på eget ansvar.

en: Unexpected exception.
da: Uventet undtagelse.

en: Uninstallation of a source package not defined and implemented.
da: Afinstallation af en kildepakke er ikke defineret og implementeret.

en: Uninstalling source packages is not supported.
da: Afinstallation af kildepakker understøttes ikke.

en: Unknown command '%s'
da: Ukendt kommando '%s'

en: Unknown digest %s for file %s.
da: Ukendt digest %s for filen %s.

en: Unknown error while assigning the value %1% to flag %2%.
da: Ukendt fejl under tildeling af værdien %1% til flaget %2%.

en: Unknown option
da: Ukendt tilvalg

en: Unknown package type
da: Ukendt pakketype

en: Unknown problem when adding repository:
da: Ukendt problem under tilføjelse af softwarekilde:

en: Unless you believe the key in question is still in use, you can remove it from the rpm database calling '%1%'.
da: Med mindre du mener at nølgen stadig er i brug, kan du fjerne den fra rpm-databasen, ved at kalde '%1%'.

en: Update Management:
da: Opdateringshåndtering:

en: Update Repositories
da: Opdateringskilder

en: Update all or specified installed packages with newer versions, if possible.
da: Opdater alle eller angivne installerede pakker med nyere versioner, hvis det er muligt.

en: Update installed packages with newer versions.
da: Opdatér installerede pakker med nyere versioner.

en: Update notifications were received from the following packages:
da: Der blev modtaget opdateringsbekendtgørelser fra følgende pakker:

en: Updatestack
da: Opdateringsstak

en: Usage
da: Anvendelse

en: Usage:
da: Anvendelse:

en: Use '%s' or '%s' commands to add or enable repositories.
da: Brug kommandoerne '%s' eller '%s' for at tilføje eller aktivere softwarekilder.

en: Use '%s' or '%s' commands to add or enable services.
da: Brug kommandoerne '%s' eller '%s' for at tilføje eller aktivere tjenester.

en: Use '%s' to force installation of the package.
da: Brug "%s" til at gennemtvinge installation af pakken.

en: Use '%s' to get the list of defined repositories.
da: Brug '%s' for at få en liste over angivne softwarekilder.

en: Use '%s' to get the list of defined services.
da: Brug '%s' for at få en liste over angivne tjenester.

en: Use '--verbose' option for a full list of required source packages.
da: Brug tilvalget "--verbose" for at få en fuld liste over påkrævede kildepakker.

en: Use alternative directory for all caches.
da: Brug alternativ mappe til meta-data cache-database.

en: Use alternative package cache directory.
da: Brug alternativ mappe til pakke-cache.

en: Use alternative raw meta-data cache directory.
da: Brug alternativ mappe til rå meta-data-cache.

en: Use alternative repository definition file directory.
da: Brug alternativ mappe til definitionsfiler til softwarekilder.

en: Use alternative solv file cache directory.
da: Brug alternativ mappe til solv-fil-cache.

en: Use an additional repository.
da: Brug en yderligere softwarekilde.

en: Use arrows or pgUp/pgDown keys to scroll the text by lines or pages.
da: Brug pile- eller page up/down-taster for at rulle i teksten ved linjer eller sider.

en: Use specified config file instead of the default.
da: Brug angivne konfigurationsfil i stedet for standarden.

en: Use the 'zypper addrepo' command to add one or more repositories.
da: Brug kommandoen "zypper addrepo" for at tilføje en eller flere softwarekilder.

en: Use the Enter or Space key to scroll the text by lines or pages.
da: Brug retur- eller mellemrumstasten til at rulle i teksten ved linjer eller sider.

en: Use the global GPG check setting defined in /etc/zypp/zypp.conf. This is the default.
da: Brug den globale GPG-tjekindstilling angivet i /etc/zypp/zypp.conf. Dette er standarden.

en: Useful together with dependency options, otherwise searching in package name is default.
da: Nyttig sammen med afhængighedstilvalg, ellers søges i søges i pakkenavn som standard.

en: User
da: Bruger

en: User Name
da: Brugernavn

en: User data string must not contain nonprintable or newline characters!
da: Brugerdata-strengen må ikke indeholde non-printable eller ny linje-tegn!

en: User defined transaction id used in history and plugins.
da: Brugerdefineret transaktions-id brugt i histrorik og plugins.

en: Using download directory at '%s'.
da: Bruger downloadmappen "%s".

en: Using zypper global-options together with subcommands, as well as
    executing subcommands in '%1%' is currently not supported.
da: Brug af zypper globale tilvalg sammen med underkommandoer såvel som
    eksekvering af underkommandoer i '%1%' understøttes ikke på nuværende tidspunkt.

en: Valid values: %1%
da: Gyldige værdier: %1%

en: Vendor
da: Leverandør

en: Verbosity: %d
da: Informationsniveau: %d

en: Verify integrity of package dependencies.
da: Verificér integriteten af pakkeafhængigheder.

en: Verifying dependencies...
da: Verificerer afhængigheder...

en: View the notifications now?
da: Vis bekendtgørelserne nu?

en: View the summary in pager.
da: Vis opsummeringen i pageren.

en: Visible to User
da: Synligt for brugeren

en: Warning:
da: Advarsel:

en: Warning:
da: Advarsel:

en: We can ask PackageKit to interrupt the current action as soon as possible, but it depends on PackageKit how fast it will respond to this request.
da: Vi kan spørge PackageKit om at afbryde den nuværende handling så snart det er muligt, men det afhænger af hvor hurtigt PackageKit vil svare på denne anmodning.

en: We can't verify that no one meddled with this file, so it might not be trustworthy anymore! You should not continue unless you know it's safe.
da: Vi kan ikke bekræfte at denne fil ikke er blevet manipuleret af nogen, så den er måske ikke længere troværdig! Du bør ikke fortsætte medmindre du ved at det er sikkert.

en: Whether applicable optional patches should be treated as needed or be excluded.
da: Hvorvidt anvendelige valgfrie rettelser skal behandles som nødvendige eller ekskluderes.

en: Whether to allow changing the architecture of installed resolvables.
da: Hvorvidt det skal være tilladt at ændre arkitekturen på installerede løsbare.

en: Whether to allow changing the names of installed resolvables.
da: Hvorvidt det skal være tilladt at ændre navnene på installerede løsbare.

en: Whether to allow changing the vendor of installed resolvables.
da: Hvorvidt det skal være tilladt at ændre leverandør på installerede løsbare.

en: Whether to allow downgrading installed resolvables.
da: Hvorvidt det skal være tilladt at nedgradere installerede løsbare.

en: Whether to use colors in output if tty supports it.
da: Hvorvidt der skal bruges farver i output hvis tty understøtter det.

en: Work only with the specified repository.
da: Arbejd kun med den angivne softwarekilde.

en: Write a manifest file.
da: Skriv en manifest-fil.

en: Write debug output to file <path>.
da: Skriv fejlsøgningsoutput til filen <sti>.

en: XML output not implemented for this command.
da: XML-output ikke implementeret for denne kommando.

en: XML output only: Literally forward the XML tags found in a product file.
da: Kun XML-output: Videresend bogstavelig talt XML-taggene fundet i en produktfil.

en: YYYY-MM-DD
da: ÅÅÅÅ-MM-DD

en: Yes
da: Ja

en: Yes, accept the summary and proceed with installation/removal of packages.
da: Ja, acceptér opsummeringen og fortsæt med installation/fjernelse af pakker.

en: You already are running zypper's shell.
da: Du kører allerede zyppers skal.

en: You are about to do a distribution upgrade with all enabled repositories. Make sure these repositories are compatible before you continue. See '%s' for more information about this command.
da: Du er ved at foretage en distributionsopgradering med alle aktiverede softwarekilder. Sørg for at disse softwarekilder er indbyrdes kompatible før du fortsætter. Se "%s" for mere information om denne kommando.

en: You have chosen to ignore a problem with download or installation of a package which might lead to broken dependencies of other packages. It is recommended to run '%s' after the operation has finished.
da: Du har valgt at ignorere et problem med download eller installation af en pakke, der kan føre til brudte afhængigheder for andre pakker. Det anbefales at køre '%s', efter at handlingen er færdig.

en: You may run '%1%' to repair any dependency problems.
da: Du kan kører '%1%' for at reparere afhængigsproblemer.

en: You may wish to restart these processes.
da: Du bør måske genstarte disse processer.

en: Zypper does not keep track of installed source packages. To install the latest source package and its build dependencies, use '%s'.
da: Zypper holder ikke styr på installerede kildepakker. For at installere den seneste kildepakke og dens bygningsafhængigheder, brug "%s".

en: Zypper shell does not support execution of subcommands.
da: Zypper-skal understøtter ikke eksekvering af underkommandoer.

en: Zypper subcommands are standalone executables that live in the
    zypper_execdir ('%1%').
    
    For subcommands zypper provides a wrapper that knows where the
    subcommands live, and runs them by passing command-line arguments
    to them.
    
    If a subcommand is not found in the zypper_execdir, the wrapper
    will look in the rest of your $PATH for it. Thus, it's possible
    to write local zypper extensions that don't live in system space.
da: Zypper-underkommandoer er alenestående eksekverbare som findes i
    zypper_execdir ('%1%').
    
    Zypper leverer en wrapper til underkommandoer som ved hvor
    underkommandoerne findes og kører dem ved at videregive
    kommandolinjeargumenter til dem.
    
    Hvis en underkommando ikke findes i zypper_execdir, så vil wrapperen
    lede efter den i resten af din $PATH. Det er derfor muligt at skrive
    lokale zypper-udvidelser som ikke findes i systemområde.

en: Zypper subcommands available from elsewhere on your $PATH
da: Zypper-underkommandoer tilgængelige fra andre steder end din $PATH

en: a/r/i
da: a/f/i

en: a/r/i/u
da: a/f/i/u

en: a/r/i/u/e
da: a/f/i/u/s

en: a/r/i/u/s
da: a/f/i/u/s

en: addlocale (aloc) [OPTIONS] <LOCALE> ...
da: addlocale (aloc) [TILVALG] <LOKALITET> ...

en: addrepo (ar) [OPTIONS] <FILE.repo>
da: addrepo (ar) [tilvalg] <fil.repo>

en: addrepo (ar) [OPTIONS] <URI> <ALIAS>
da: addrepo (ar) [tilvalg] <URI> <alias>

en: addservice (as) [OPTIONS] <URI> <ALIAS>
da: addservice (as) [tilvalg] <URI> <alias>

en: always
da: altid

en: application | applications
da[0]: program
da[1]: programmer

en: applied
da: anvendt

en: automatically
da: automatisk

en: c/d
da: a/d

en: cannot exec %1% (%2%)
da: kan ikke eksekvere %1% (%2%)

en: committing
da: udfører

en: core dumped
da: kerne dumpet

en: default priority
da: standardprioritet

en: discard
da: forkast

en: dist-upgrade (dup) [OPTIONS]
da: dist-upgrade (dup) [tilvalg]

en: done
da: udført

en: download [OPTIONS] <PACKAGES>...
da: download [tilvalg] <pakker>...

en: error
da: fejl

en: fork for %1% failed (%2%)
da: fork for %1% mislykkedes (%2%)

en: info (if) [OPTIONS] <NAME> ...
da: info (if) [tilvalg] <navn> ...

en: install (in) [OPTIONS] <CAPABILITY|RPM_FILE_URI> ...
da: install (in) [tilvalg] <kapabilitet|rpm_fil_uri> ...

en: install-new-recommends (inr) [OPTIONS]
da: install-new-recommends (inr) [tilvalg]

en: invalid CPE Name
da: Ugyldigt CPE-navn

en: list-patches (lp) [OPTIONS]
da: list-patches (lp) [TILVALG]

en: list-updates (lu) [OPTIONS]
da: list-updates (lu) [tilvalg]

en: locales (lloc) [OPTIONS] [LOCALE] ...
da: locales (lloc) [TILVALG] [LOKALITET] ...

en: locks (ll) [OPTIONS]
da: locks (ll) [tilvalg]

en: lowered priority
da: sænket prioritet

en: modifyrepo (mr) <OPTIONS> <%1%>
da: modifyrepo (mr) <tilvalg> <%1%>

en: modifyrepo (mr) <OPTIONS> <ALIAS|#|URI>
da: modifyrepo (mr) <tilvalg> <alias|#|URL>

en: modifyservice (ms) <OPTIONS> <%1%>
da: modifyservice (ms) <tilvalg> <%1%>

en: modifyservice (ms) <OPTIONS> <ALIAS|#|URI>
da: modifyservice (ms) <tilvalg> <alias|#|URL>

en: needed
da: nødvendig

en: never
da: aldrig

en: new | new
da[0]: ny
da[1]: nye

en: new package to install | new packages to install
da[0]: ny pakke som skal installeres
da[1]: nye pakker som skal installeres

en: no
da: nej

en: no help available for this option
da: ingen hjælp tilgængelig for dette tilvalg

en: none
da: ingen

en: not found
da: ikke fundet

en: not installed
da: ikke installeret

en: not needed
da: ikke nødvendig

en: optional
da: valgfri

en: out-of-date (version %s installed)
da: uddateret (version %s er installeret)

en: package | packages
da[0]: pakke
da[1]: pakker

en: package to downgrade | packages to downgrade
da[0]: pakke som skal nedgraderes
da[1]: pakker som skal nedgraderes

en: package to reinstall | packages to reinstall
da[0]: pakke som skal geninstalleres
da[1]: pakker som skal geninstalleres

en: package to remove | packages to remove
da[0]: pakke som skal fjernes
da[1]: pakker som skal fjernes

en: package to upgrade | packages to upgrade
da[0]: pakke som skal opgraderes
da[1]: pakker som skal opgraderes

en: package will change arch | packages will change arch
da[0]: pakke som vil skifte arkitektur
da[1]: pakker som vil skifte arkitektur

en: package will change vendor | packages will change vendor
da[0]: pakke som vil skifte leverandør
da[1]: pakker som vil skifte leverandør

en: packages (pa) [OPTIONS] [REPOSITORY] ...
da: packages (pa) [tilvalg] [softwarekilde] ...

en: patch | patches
da[0]: rettelse
da[1]: rettelser

en: patch [OPTIONS]
da: patch [tilvalg]

en: patch-check (pchk) [OPTIONS]
da: patch-check (pchk) [TILVALG]

en: patch-info <PATCHNAME> ...
da: patch-info <rettelsesnavn> ...

en: patches (pch) [REPOSITORY] ...
da: patches (pch) [softwarekilde] ...

en: pattern | patterns
da[0]: mønster
da[1]: mønstre

en: pattern-info <PATTERN_NAME> ...
da: pattern-info <mønster_navn> ...

en: patterns (pt) [OPTIONS] [REPOSITORY] ...
da: patterns (pt) [tilvalg] [softwarekilde] ...

en: product | product
da[0]: produkt
da[1]: produkter

en: product-info <PRODUCT_NAME> ...
da: product-info <produkt_navn> ...

en: products (pd) [OPTIONS] [REPOSITORY] ...
da: products (pd) [tilvalg] [softwarekilde] ...

en: ps [OPTIONS]
da: ps [tilvalg]

en: purge-kernels [OPTIONS]
da: purge-kernels [TILVALG]

en: quit (exit, ^D)
da: quit (afslut, ^D)

en: r/a/
da: f/a/

en: r/t
da: a/m

en: r/t/a/
da: a/m/p/

en: raised priority
da: ophøjet prioritet

en: refresh-services (refs) [OPTIONS]
da: refresh-services (refs) [tilvalg]

en: remove (rm) [OPTIONS] <CAPABILITY> ...
da: remove (rm) [tilvalg] <kapabilitet> ...

en: removelocale (rloc) [OPTIONS] <LOCALE> ...
da: removelocale (rloc) [TILVALG] <LOKALITET> ...

en: removelock (rl) [OPTIONS] <LOCK-NUMBER|PACKAGENAME> ...
da: removelock (rl) [tilvalg] <lås-nummer|pakkenavn> ...

en: removerepo (rr) [OPTIONS] <ALIAS|#|URI>
da: removerepo (rr) [tilvalg] <alias|#|URI>

en: removeservice (rs) [OPTIONS] <ALIAS|#|URI>
da: removeservice (rs) [tilvalg] <alias|#|URI>

en: renamerepo (nr) [OPTIONS] <ALIAS|#|URI> <NEW-ALIAS>
da: renamerepo (nr) [tilvalg] <alias|#|URL> <nyt-alias>

en: repos (lr) [OPTIONS] [REPO] ...
da: repos (lr) [tilvalg] [softwarekilde] ...

en: retracted
da: tilbagetrukket

en: s/r/c/d
da: s/p/a/d

en: search (se) [OPTIONS] [QUERYSTRING] ...
da: search (se) [tilvalg] [forespørgselsstreng] ...

en: services (ls) [OPTIONS]
da: services (ls) [tilvalg]

en: shows all options
da: vis alle tilvalg

en: source package | source packages
da[0]: kildepakke
da[1]: kildepakker

en: source package to install | source packages to install
da[0]: kildepakke som skal installeres
da[1]: kildepakker som skal installeres

en: source-install (si) [OPTIONS] <NAME> ...
da: source-install (si) [tilvalg] <navn> ...

en: srcpackage | srcpackages
da[0]: kildepakke
da[1]: kildepakker

en: starting
da: starter

en: targetos (tos) [OPTIONS]
da: targetos (tos) [tilvalg]

en: to change arch | to change arch
da[0]: som vil skifte arkitektur
da[1]: som vil skifte arkitektur

en: to change vendor |  to change vendor
da[0]: som skal skifte leverandør
da[1]: som skal skifte leverandør

en: to downgrade | to downgrade
da[0]: som skal nedgraderes
da[1]: som skal nedgraderes

en: to reinstall | to reinstall
da[0]: som skal geninstalleres
da[1]: som skal geninstalleres

en: to remove | to remove
da[0]: som skal fjernes
da[1]: som skal fjernes

en: undefined
da: udefineret

en: undetermined
da: ikke fastsat

en: unknown
da: ukendt

en: unwanted
da: uønsket

en: up-to-date
da: ajourført

en: update (up) [OPTIONS] [PACKAGENAME] ...
da: update (up) [TILVALG] [PAKKENAVN] ...

en: use '%1%' to include optional patches
da: brug '%1%' for at inkludere valgfrie rettelser

en: verify (ve) [OPTIONS]
da: verify (ve) [tilvalg]

en: volatile
da: flygtig

en: waitpid for %1% failed (%2%)
da: waitpid for %1% mislykkedes (%2%)

en: waitpid for %1% returns unexpected exit status %2%
da: waitpid for %1% returnerer uventet afslutningsstatus %2%

en: waitpid for %1% returns unexpected pid %2% while waiting for %3%
da: waitpid for %1% returnerer uventet pid %2% mens der ventes på %3%

en: what-provides (wp) <CAPABILITY>
da: what-provides (wp) <kapabilitet>

en: y/n
da: j/n

en: y/n/p/v/a/r/m/d/g
da: j/n/p/v/a/s/l/d/o

en: yes
da: ja

en: zypper <SUBCOMMAND> [--COMMAND-OPTIONS] [ARGUMENTS]
da: zypper <underkommando> [--kommando-tilvalg] [argumenter]

en: zypper [--GLOBAL-OPTIONS] <COMMAND> [--COMMAND-OPTIONS] [ARGUMENTS]
da: zypper [--globale-tilvalg] <kommando> [--kommando-tilvalg] [argumenter]
