zypp - en to ja translation catalogue (973 entries)

en: 
    not installable providers:
ja: 
    インストール不可能なプロバイダ:

en:  SSL certificate problem, verify that the CA cert is OK for '%s'.
ja:  SSL 証明書に問題があります。 '%s' について証明機関に問題がないかどうか確認してください。

en:  executed
ja:  実行済み

en:  execution failed
ja:  実行失敗

en:  execution skipped while aborting
ja:  中止しているため実行をスキップ

en: %1% is not installable
ja: %1% はインストールできません

en: %1% is not yet fully integrated into %2%.
ja: %1% は未だ %2% に完全統合されていません。

en: %s already executed as %s)
ja: %s は %s として実行済みです)

en: '%1%' is provided by the system and cannot be erased
ja: '%1%' はシステム側で提供されているものであり、消去できません

en: (EXPIRED)
ja: (期限切れ)

en: (does not expire)
ja: (無期限)

en: (expires in %d day) | (expires in %d days)
ja[0]: (あと %d 日で期限切れ)

en: (expires within 24h)
ja: (24 時間以内に期限切れ)

en: Abkhazian
ja: アブハーズ語

en: Achinese
ja: アチェー語

en: Acoli
ja: アチョリ語

en: Adangme
ja: アダングメ語

en: Adding repository '%s'
ja: リポジトリ '%s' を追加しています

en: Additional Customer Contract Necessary
ja: 追加の顧客契約が必要

en: Additional rpm output
ja: 追加のrpm出力

en: Adyghe
ja: アディゲ語

en: Afar
ja: アファル語

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Afrihili
ja: アフリヒリ語

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: Afro-Asiatic (Other)
ja: アフリカ-アジア語(その他)

en: Ainu
ja: アイヌ語

en: Akan
ja: アカン語

en: Akkadian
ja: アッカド語

en: Aland Islands
ja: オーランド諸島

en: Albania
ja: アルバニア

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Aleut
ja: アレウト語

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: Algonquian Languages
ja: アルゴンギン語

en: Altaic (Other)
ja: アルタイ語(その他)

en: American Samoa
ja: アメリカ領サモア

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: An additional customer contract is necessary for getting support.
ja: サポートを得るには、追加の顧客契約が必要です。

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングイラ

en: Antarctica
ja: 南極大陸

en: Antigua and Barbuda
ja: アンティグアおよびバーブーダ

en: Apache Languages
ja: アパッチ語

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Aragonese
ja: アラゴン語

en: Aramaic
ja: アラム語

en: Arapaho
ja: アラパホー語

en: Araucanian
ja: アラウカン語

en: Arawak
ja: アラワック語

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Artificial (Other)
ja: 人工語(その他)

en: Aruba
ja: アルーバ

en: Assamese
ja: アッサム語

en: Asturian
ja: アストゥリア語

en: Athapascan Languages
ja: アサパスカン語

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Australian Languages
ja: オーストラリア語

en: Austria
ja: オーストリア

en: Austronesian (Other)
ja: アウストロネシア語(その他)

en: Authentication required for '%s'
ja: '%s' にアクセスするにはユーザ認証が必要です

en: Avaric
ja: アヴァール語

en: Avestan
ja: アヴェスター語

en: Awadhi
ja: アワディー語

en: Aymara
ja: アイマラ語

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Bad file name: %s
ja: 不正なファイル名:%s

en: Bad media attach point
ja: 不正なメディアの接続点

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Balinese
ja: バリ語

en: Baltic (Other)
ja: バルト語(その他)

en: Baluchi
ja: バルーチー語

en: Bambara
ja: バンバラ語

en: Bamileke Languages
ja: バミレケ語

en: Banda
ja: バンダ語

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Bantu (Other)
ja: バントゥー語(その他)

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Basa
ja: バサ語

en: Bashkir
ja: バシキール語

en: Basque
ja: バスク語

en: Batak (Indonesia)
ja: バタク語(インドネシア)

en: Beja
ja: ベジャ語

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Bemba
ja: ベンバ語

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Benin
ja: ベニン

en: Berber (Other)
ja: ベルベル語(その他)

en: Bermuda
ja: バーミューダ

en: Bhojpuri
ja: ボジュプリー語

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bihari
ja: ビハール語

en: Bikol
ja: ビコール語

en: Bini
ja: ビニ語

en: Bislama
ja: ビスラマ語

en: Blin
ja: ブラン語

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア-ヘルツェゴヴィナ

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーヴェ島

en: Braj
ja: ブラジ語

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Breton
ja: ブルトン語

en: British Indian Ocean Territory
ja: 英領インド洋植民地

en: British Virgin Islands
ja: 英領ヴァージン諸島

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイダルサラーム国

en: Buginese
ja: ブギス語

en: Building repository '%s' cache
ja: リポジトリ '%s' のキャッシュを構築しています

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Buriat
ja: ブリヤート語

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burmese
ja: ビルマ語

en: Burundi
ja: ブルンディ

en: Caddo
ja: カドー語

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Can not create sat-pool.
ja: sat-poolを作成できません。

en: Can't chdir to '%s' (%s).
ja: ディレクトリを '%s' (%s)に変更できません。

en: Can't chdir to '%s' inside chroot '%s' (%s).
ja: chroot '%s' (%s)の実行中にディレクトリを '%s' に変更することはできません。

en: Can't chroot to '%s' (%s).
ja: '%s' (%s)にchrootすることができません。

en: Can't create %s
ja: %s を作成できません

en: Can't create cache at %s - no writing permissions.
ja: %s にキャッシュを作成できません - 書き込み許可がありません。

en: Can't create metadata cache directory.
ja: メタデータのキャッシュディレクトリを作成できません。

en: Can't delete '%s'
ja: '%s' を削除することができません

en: Can't exec '%s' (%s).
ja: '%s' (%s)を実行することができません。

en: Can't exec '%s', chdir failed (%s).
ja: '%s' を実行できません。 chdir が失敗しました (%s) 。

en: Can't exec '%s', chroot failed (%s).
ja: '%s' を実行できません。 chroot が失敗しました (%s) 。

en: Can't exec '%s', exec failed (%s).
ja: '%s' を実行できません。 exec が失敗しました (%s) 。

en: Can't exec '%s', unexpected error.
ja: '%s' を実行できません。予期しないエラーです。

en: Can't figure out where the repo is stored.
ja: リポジトリがどこに保存されたのかがわかりません。

en: Can't figure out where the service is stored.
ja: サービスの保管場所がわかりません。

en: Can't fork (%s).
ja: fork (%s)することができません。

en: Can't open file '%s' for writing.
ja: ファイル '%s' を書き込み用に開くことができません。

en: Can't open pipe (%s).
ja: パイプ(%s)を開くことができません。

en: Can't open pty (%s).
ja: 擬似端末(%s)を開くことができません。

en: Can't provide file '%s' from repository '%s'
ja: ファイル '%s' をリポジトリ '%s' から提供することができません

en: Canada
ja: カナダ

en: Cannot eject any media
ja: メディアを取り出せません

en: Cannot eject media '%s'
ja: メディア「%s」を取り出せません

en: Cannot read repo directory '%1%': Permission denied
ja: リポジトリのディレクトリ '%1%' を読み込むことができません: 許可がありません

en: Cannot read repo file '%1%': Permission denied
ja: リポジトリのファイル '%1%' を読み込むことができません: 許可がありません

en: Cannot write file '%s'.
ja: ファイル「%s」を書き込めません。

en: Cape Verde
ja: カボベルデ

en: Carib
ja: カリブ語

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Caucasian (Other)
ja: カフカス語(その他)

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Cebuano
ja: セブアノ語

en: Celtic (Other)
ja: ケルト語(その他)

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Central American Indian (Other)
ja: 中央アメリカインディアン語(その他)

en: Chad
ja: チャド

en: Chagatai
ja: チャガタイ語

en: Chamic Languages
ja: チャム語

en: Chamorro
ja: チャモロ語

en: Changed configuration files for %s:
ja: %s 向けに変更された設定ファイル:

en: Chechen
ja: チェチェン語

en: Cherokee
ja: チェロキー語

en: Cheyenne
ja: シャイエン語

en: Chibcha
ja: チブチャ語

en: Chichewa
ja: チェワ語

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Chinese
ja: 中国語

en: Chinook Jargon
ja: チヌークジャーゴン語

en: Chipewyan
ja: チペワイアン語

en: Choctaw
ja: チョクトー語

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Church Slavic
ja: 教会スラブ語

en: Chuukese
ja: チヌーク語

en: Chuvash
ja: チュヴァシ語

en: Classical Newari
ja: 古典ネワール語

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス(キーリング)諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Command exited with status %d.
ja: コマンドは状態 %d で終了しました。

en: Command exited with unknown error.
ja: コマンドは不明なエラーで終了しました。

en: Command was killed by signal %d (%s).
ja: コマンドはシグナル %d (%s)で終了しました。

en: Comoros
ja: コモロ

en: Conflicts
ja: 競合

en: Congo
ja: コンゴ

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Coptic
ja: コプト語

en: Cornish
ja: コーンウォール語

en: Corsican
ja: コルシカ語

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cote D'Ivoire
ja: コートディヴォワール

en: Create attach point: Can't find a writable directory to create an attach point
ja: 接続点の作成: 接続点を作成するための書き込み可能なディレクトリが見つかりません

en: Cree
ja: クリー語

en: Creek
ja: クリーク語

en: Creoles and Pidgins (Other)
ja: クレオール語・ピジン語(その他)

en: Creoles and Pidgins, English-Based (Other)
ja: 英語が基盤のクレオール語・ピジン語(その他)

en: Creoles and Pidgins, French-Based (Other)
ja: フランス語が基盤のクレオール語・ピジン語(その他)

en: Creoles and Pidgins, Portuguese-Based (Other)
ja: ポルトガル語が基盤のクレオール語・ピジン語(その他)

en: Crimean Tatar
ja: クリミアタタール語

en: Croatia
ja: クロアティア

en: Croatian
ja: クロアティア語

en: Cuba
ja: キューバ

en: Cushitic (Other)
ja: クシ語(その他)

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech
ja: チェコ語

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Dakota
ja: ダコタ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dargwa
ja: ダルギン語

en: Dayak
ja: ダヤク語

en: Delaware
ja: デラウェア語

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Dinka
ja: ディンカ語

en: Divehi
ja: ディヴェヒ語

en: Djibouti
ja: ジブティ

en: Dogri
ja: ドグリー語

en: Dogrib
ja: ドグリブ語

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Download (curl) error for '%s':
    Error code: %s
ja: '%s' のダウンロード (curl) でエラーが発生しました:
    エラーコード: %s

en: Download (curl) error for '%s':
    Error code: %s
    Error message: %s
ja: 「%s」のダウンロード(curl)エラー:
    エラーコード:%s
    エラーメッセージ:%s

en: Download (curl) error for '%s':
    Unable to retrieve HTTP response
ja: '%s' のダウンロード (curl) でエラーが発生しました:
    HTTP レスポンスの取得ができませんでした

en: Download (curl) initialization failed for '%s'
ja: 「%s」のダウンロード(curl)準備が失敗しました

en: Downloaded data exceeded the expected filesize '%s' of '%s'.
ja: ダウンロードしたデータが期待するファイルサイズを超えています (期待するサイズ=%s, 実際のサイズ=%s) 。

en: Dravidian (Other)
ja: ドラヴィダ語(その他)

en: Duala
ja: ドゥアーラ語

en: Dubious type '%s' for %u byte checksum '%s'
ja: %2$u バイトのチェックサム '%3$s' は '%1$s' と思われますが、疑わしいタイプです

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Dutch, Middle (ca.1050-1350)
ja: 中世オランダ語(ca.1050-1350)

en: Dyula
ja: ディウラ語

en: Dzongkha
ja: ゾンカ語

en: East Timor
ja: 東ティモール

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Efik
ja: エフィク語

en: Egypt
ja: エジプト

en: Egyptian (Ancient)
ja: エジプト語(古代)

en: Ekajuk
ja: エカジュク語

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Elamite
ja: エラム語

en: Empty destination in URI
ja: URIの宛先が空です

en: Empty filesystem in URI
ja: URIのファイルシステムが空です

en: Empty host name in URI
ja: URIのホスト名が空です

en: Encoded string contains a NUL byte
ja: エンコードされた文字列にNULLバイトがあります

en: English
ja: 英語

en: English, Middle (1100-1500)
ja: 中英語(1100-1500)

en: English, Old (ca.450-1100)
ja: 古英語(ca.450-1100)

en: Enhances
ja: 拡張

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Error occurred while setting download (curl) options for '%s':
ja: 「%s」のダウンロード(curl)オプションの設定中にエラーが発生しました:

en: Error sending update message notification.
ja: 更新メッセージ通知の送信時にエラーが発生しました。

en: Error trying to read from '%s'
ja: '%s' から読み取り時にエラーが発生しました

en: Erzya
ja: アルジア語

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Estonia
ja: エストニア

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Ewe
ja: エウェ語

en: Ewondo
ja: エウォンド語

en: Executing %%posttrans script '%1%'
ja: %%posttrans スクリプト '%1%' を実行しています

en: Executing %posttrans scripts
ja: %postrans スクリプトを実行しています

en: Executing the transaction failed because of the following problems:
ja: 下記の問題が発生したことによって処理が失敗しました:

en: Expected medium %1%/%2% identified by file '%3%' with content:
ja: 必要なメディア %1%/%2% は '%3%' と記されているメディアで、下記のような内容が含まれています:

en: Failed to cache repo (%d).
ja: リポジトリ (%d) のキャッシュに失敗しました。

en: Failed to delete key.
ja: キーの削除に失敗しました。

en: Failed to import key.
ja: 鍵のインポートに失敗しました。

en: Failed to import public key %1%
ja: 公開鍵をファイル %1% からインポートすることができませんでした

en: Failed to mount %s on %s
ja: %s を %s にマウントできませんでした

en: Failed to provide Package %s. Do you want to retry retrieval?
ja: パッケージ %s の提供に失敗しました。取得を再試行しますか?

en: Failed to read directory '%s'
ja: ディレクトリ '%s' の読み込みに失敗しました

en: Failed to remove public key %1%
ja: 公開鍵 %1% を削除することができませんでした

en: Failed to unmount %s
ja: %s をアンマウントできませんでした

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: フォークランド諸島(マルビナス)

en: Fang
ja: ファン語

en: Fanti
ja: ファンティ語

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Faroese
ja: フェロー語

en: Federated States of Micronesia
ja: ミクロネシア連邦

en: Fiji
ja: フィジー

en: Fijian
ja: フィージー語

en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from install of
         %4%
ja: %2% の
     インストールによる
     ファイル %1% が、
     %4% のインストール
     による
     ファイル %3%
      と競合しています

en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from package
         %4%
ja: %2% の
     インストールによる
     ファイル %1% が、
     パッケージ %4% 
     からのファイル %3%
      と競合
     しています

en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file from install of
         %3%
ja: %2% の
     インストールによる
     ファイル %1% が、
     %3% のインストールによる
     ファイルと競合しています

en: File %1%
      from install of
         %2%
      conflicts with file from package
         %3%
ja: %2% の
     インストールによる
     ファイル %1% が、パッケージ
     %3% からのファイルと
     競合しています

en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from install of
         %4%
ja: パッケージ %2% 
     からの
     ファイル %1% が、
      %4% のインストールによる
     ファイル %3% と
     競合
      しています

en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file
         %3%
      from package
         %4%
ja: パッケージ %2% 
     からの
     ファイル %1% が、
    パッケージ %4% 
     からの
    ファイル %3% と
    競合しています

en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file from install of
         %3%
ja: パッケージ %2% からの
     ファイル %1% が、
     %3% のインストールによる
     ファイルと
     競合しています

en: File %1%
      from package
         %2%
      conflicts with file from package
         %3%
ja: パッケージ %2% からの
      ファイル %1% が、
      パッケージ %3% からの
     ファイルと
     競合しています

en: File '%s' not found on medium '%s'
ja: ファイル「%s」がメディア「%s」に見つかりません

en: File does not exist or signature can't be checked
ja: ファイルが存在しないか、署名を確認できません

en: File is unsigned
ja: ファイルに署名がありません

en: Filipino
ja: フィリピン語

en: Finland
ja: フィンランド

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: Finno-Ugrian (Other)
ja: フィン-ウゴル語(その他)

en: Following actions will be done:
ja: 以下の処理を実行する:

en: Fon
ja: フォン語

en: France
ja: フランス

en: French
ja: フランス語

en: French Guiana
ja: フランス領ギアナ

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja: フランス南方領

en: French, Middle (ca.1400-1600)
ja: 中世フランス語(ca.1400-1600)

en: French, Old (842-ca.1400)
ja: 古フランス語(842-ca.1400)

en: Frisian
ja: フリースランド語

en: Friulian
ja: フルイリアン語

en: Fulah
ja: フラ語

en: Ga
ja: ガー語

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gaelic
ja: ガエリック語

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Ganda
ja: ガンダ語

en: Gayo
ja: ガヨ語

en: Gbaya
ja: バヤ語

en: Geez
ja: ゲーズ語

en: Georgia
ja: ジョージア

en: Georgian
ja: グルジア語

en: German
ja: ドイツ語

en: German, Middle High (ca.1050-1500)
ja: 中高ドイツ語(ca.1050-1500)

en: German, Old High (ca.750-1050)
ja: 古高ドイツ語(ca.750-1050)

en: Germanic (Other)
ja: ゲルマン諸語(その他)

en: Germany
ja: ドイツ

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Gilbertese
ja: ギルバート語

en: Giving up after %1% attempts.
ja: %1% 回再試行したので中止しています。

en: Gondi
ja: ゴンド語

en: Gorontalo
ja: ゴロンタロ語

en: Gothic
ja: ゴート語

en: Grebo
ja: グレボ語

en: Greece
ja: ギリシア

en: Greek, Ancient (to 1453)
ja: 古代ギリシア語(-1453)

en: Greek, Modern (1453-)
ja: 現代ギリシア語(1453-)

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Guam
ja: グアム

en: Guarani
ja: グアラニー語

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guernsey
ja: ガーンジー島

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニア-ビサウ

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Guyana
ja: ギニア

en: Gwich'in
ja: グイッチン語

en: Haida
ja: ハイダ語

en: Haiti
ja: ハイティ

en: Haitian
ja: ハイチ語

en: Hausa
ja: ハウサ語

en: Have you enabled all the required repositories?
ja: 必要なリポジトリを全て有効化しているかどうかご確認ください。

en: Hawaiian
ja: ハワイ語

en: Heard Island and McDonald Islands
ja: ハード島およびマクドナルド諸島

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Herero
ja: ヘレロ語

en: Hiligaynon
ja: ヒリガイノン語

en: Himachali
ja: ヒマチャル語

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Hiri Motu
ja: モツ語

en: History:
ja: 履歴:

en: Hittite
ja: ヒッタイト語

en: Hmong
ja: フモン語

en: Holy See (Vatican City State)
ja: 教皇庁(ヴァティカン市国)

en: Honduras
ja: ホンデュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Hupa
ja: フーパ語

en: Iban
ja: イバン語

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Ido
ja: イド語

en: Igbo
ja: イボ語

en: Ijo
ja: イジョ語

en: Iloko
ja: イロコ語

en: Inari Sami
ja: イナリサーミ語

en: India
ja: インド

en: Indic (Other)
ja: インド語(その他)

en: Indo-European (Other)
ja: インド-ヨーロッパ語(その他)

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Ingush
ja: イングーシ語

en: Installation has been aborted as directed.
ja: 指示通りにインストールが中止されました。

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ja: インターリングァ(国際補助語協会)

en: Interlingue
ja: インターリングァ語

en: Inuktitut
ja: イヌクティトゥト語

en: Inupiaq
ja: イヌピアト語

en: Invalid %s component
ja: 無効な %s コンポーネント

en: Invalid %s component '%s'
ja: 無効な %s コンポーネント '%s'

en: Invalid LDAP URL query parameter '%s'
ja: 無効なLDAP URLクエリパラメータ '%s'

en: Invalid LDAP URL query string
ja: 無効なLDAP URLのクエリ文字列

en: Invalid Url scheme '%s'
ja: 無効なURLスキーム '%s'

en: Invalid empty Url object reference
ja: 無効な空のURLオブジェクト参照

en: Invalid host component '%s'
ja: 無効なホスト部分 '%s'

en: Invalid parameter array join separator character
ja: 無効なパラメータ配列結合文字

en: Invalid parameter array split separator character
ja: 無効なパラメータ配列区切り文字

en: Invalid parameter map split separator character
ja: 無効なパラメータマップ区切り文字

en: Invalid port component '%s'
ja: 無効なポート部分 '%s'

en: Invalid regular expression '%s'
ja: 正規表現 '%s' が正しくありません

en: Invalid regular expression '%s': regcomp returned %d
ja: 正規表現 '%s' が正しくありません。regcompは %d を返しました

en: Invalid repo file name at '%s'
ja: '%s' にあるリポジトリのファイル名が正しくありません

en: Invalid spawn arguments given.
ja: 正しくない実行パラメータが指定されました。

en: Iran
ja: イラン

en: Iranian (Other)
ja: イラン語(その他)

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Irish, Middle (900-1200)
ja: 中期アイルランド語(900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
ja: 古代ケルト語(-900)

en: Iroquoian Languages
ja: イロコイ語

en: Isle of Man
ja: マン島

en: Israel
ja: イスラエル

en: Italian
ja: イタリア語

en: Italy
ja: イタリア

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Japanese
ja: 日本語

en: Javanese
ja: ジャワ語

en: Jersey
ja: ジャージー

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Judeo-Arabic
ja: ユダヤ系アラビア語

en: Judeo-Persian
ja: ユダヤ系ペルシア語

en: Kabardian
ja: カバルダ語

en: Kabyle
ja: カバイル語

en: Kachin
ja: カチン語

en: Kalaallisut
ja: グリーンランド語

en: Kalmyk
ja: カルムイク語

en: Kamba
ja: カンバ語

en: Kannada
ja: カナラ語

en: Kanuri
ja: カヌリ語

en: Kara-Kalpak
ja: カラカルパク語

en: Karachay-Balkar
ja: カラチャイバイカル語

en: Karen
ja: カレン語

en: Kashmiri
ja: カシミール語

en: Kashubian
ja: カシューブ語

en: Kawi
ja: カウィ語

en: Kazakh
ja: カザフ語

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Khasi
ja: カーシ語

en: Khmer
ja: クメール語

en: Khoisan (Other)
ja: コイサン語(その他)

en: Khotanese
ja: コータン語

en: Kikuyu
ja: キクーユ語

en: Kimbundu
ja: キンブンドゥー語

en: Kinyarwanda
ja: キニヤルワンダ語

en: Kirghiz
ja: キルギス語

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Klingon
ja: クリンゴン語

en: Komi
ja: コミ語

en: Kongo
ja: コンゴ語

en: Konkani
ja: コンカニ語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Kosraean
ja: コスラエ語

en: Kpelle
ja: クペル語

en: Kru
ja: クルー語

en: Kuanyama
ja: クアニャマ語

en: Kumyk
ja: クミク語

en: Kurdish
ja: クルド語

en: Kurukh
ja: クルク語

en: Kutenai
ja: クテナイ語

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: Ladino
ja: ラディノ語

en: Lahnda
ja: ラーンダ語

en: Lamba
ja: ランバ語

en: Lao
ja: ラオ語

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス人民民主共和国

en: Latin
ja: ラテン語

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Lezghian
ja: レズギン語

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libya
ja: リビア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Limburgan
ja: リグリア語

en: Lingala
ja: リンガラ語

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Location '%s' is temporarily unaccessible.
ja: 場所「%s」は一時的にアクセスできなくなっています。

en: Lojban
ja: ロジパン語

en: Looking for gpg key ID %1% in cache %2%.
ja: キャッシュ %2% 内で gpg 鍵 ID %1% を検索しています。

en: Looking for gpg key ID %1% in repository %2%.
ja: リポジトリ %2% 内で gpg 鍵 ID %1% を検索しています。

en: Low German
ja: 低地ドイツ語

en: Lower Sorbian
ja: 低地ソルブ語

en: Lozi
ja: ロージー語

en: Luba-Katanga
ja: ルバ・カタンガ語

en: Luba-Lulua
ja: ルバ・ルルア語

en: Luiseno
ja: ルイセーニョ語

en: Lule Sami
ja: ルレオサーミ語

en: Lunda
ja: ルンダ語

en: Luo (Kenya and Tanzania)
ja: ルオ語(ケニアおよびタンザニア)

en: Lushai
ja: ルシャイ語

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Luxembourgish
ja: ルクセンブルク語

en: Macao
ja: マカオ

en: Macedonia
ja: マケドニア

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Madurese
ja: マドゥラ語

en: Magahi
ja: マガヒ語

en: Maithili
ja: マイティリー語

en: Makasar
ja: マカッサル語

en: Malagasy
ja: マダガスカル語

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Malay
ja: マレー語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Malformed URI
ja: 不正な形式のURI

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Manchu
ja: 満州語

en: Mandar
ja: マンダル語

en: Mandingo
ja: マンディンゴ語

en: Manipuri
ja: マニプリ語

en: Manobo Languages
ja: マノボ語

en: Manx
ja: マンクス語

en: Maori
ja: マオリ語

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: Mari
ja: マリ語

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Marshallese
ja: マーシャル語

en: Martinique
ja: マルティニク

en: Marwari
ja: マールワーリー語

en: Masai
ja: マサイ語

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayan Languages
ja: マヤ語

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Media source '%s' does not contain the desired medium
ja: メディアソース「%s」に目的のメディアが含まれていません

en: Medium '%s' is in use by another instance
ja: メディア「%s」は別のインスタンスによって使用されています

en: Medium not attached
ja: メディアが接続されていません

en: Medium not opened when trying to perform action '%s'.
ja: アクション '%s' を実行しようとした際にメディアが開きませんでした。

en: Mende
ja: メンデ語

en: Metropolitan France
ja: フランス本国

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Mi'kmaq
ja: ミックマック語

en: Minangkabau
ja: ミナンカバウ語

en: Mirandese
ja: ミランダ語

en: Miscellaneous Languages
ja: その他の言語

en: Mohawk
ja: モホーク語

en: Moksha
ja: モクシャ語

en: Moldavian
ja: モルダヴィア語

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Mon-Khmer (Other)
ja: モン・クメール語(その他)

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongo
ja: モンゴ語

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Mongolian
ja: モンゴル語

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mossi
ja: モシ語

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Multiple Languages
ja: 複数言語

en: Munda languages
ja: ムンダ語

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Nahuatl
ja: ナワトル語

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nauru
ja: ナウル語

en: Navajo
ja: ナヴァホ語

en: Ndebele, North
ja: 北ヌデベレ語

en: Ndebele, South
ja: 南ヌデベレ語

en: Ndonga
ja: ンドンガ語

en: Neapolitan
ja: ナポリ語

en: Nepal
ja: ネパール

en: Nepal Bhasa
ja: ネワール語

en: Nepali
ja: ネパール語

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: New update message
ja: 新しい更新メッセージ

en: Nias
ja: ニアス語

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Niger-Kordofanian (Other)
ja: ニジェール-コルフドファン語(その他)

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Nilo-Saharan (Other)
ja: ナイル-サハラ語(その他)

en: Niue
ja: ニウエ

en: Niuean
ja: ニウエ語

en: No Code
ja: コードなし

en: No free ressources available to attach medium.
ja: メディアを接続するのに十分なリソースがありません。

en: No url in repository.
ja: リポジトリにURLが設定されていません。

en: Nogai
ja: ノガイ語

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: Norse, Old
ja: 古代スカンディナヴィア語

en: North American Indian
ja: 北米インディアン語

en: North Korea
ja: 北朝鮮

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Northern Sami
ja: 北サーミ語

en: Northern Sotho
ja: 北ソト語

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Norwegian Bokmal
ja: ノルウェー・ブークモール語

en: Norwegian Nynorsk
ja: ノルウェー・ニーノシュク語

en: Nubian Languages
ja: ヌバ語

en: Nyamwezi
ja: ムエジ語

en: Nyankole
ja: ニャンコーレ語

en: Nyoro
ja: ニョロ語

en: Nzima
ja: ンジマ語

en: Obsoletes
ja: 廃止

en: Occitan (post 1500)
ja: プロヴァンス語(1500年以降)

en: Ojibwa
ja: オジブウェー語

en: Oman
ja: オマーン

en: One or both of '%s' or '%s' attributes is required.
ja: '%s' または '%s' (もしくはその両方)の属性が必要です。

en: Operation not supported by medium
ja: メディアでサポートされていない操作です

en: Oriya
ja: オリヤー語

en: Oromo
ja: オロモ語

en: Osage
ja: オーセージ語

en: Ossetian
ja: オセット語

en: Otomian Languages
ja: オトミ語

en: Package %s seems to be corrupted during transfer. Do you want to retry retrieval?
ja: パッケージ %s は転送中に壊れてしまったようです。もう一度取得しますか？

en: Package header is not signed!
ja: パッケージヘッダに署名がありません！

en: Package payload is not signed!
ja: パッケージペイロードに署名がありません！

en: Pahlavi
ja: パフレヴィ語

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラウ

en: Palauan
ja: パラウ諸島語

en: Palestinian Territory
ja: パレスチナ地域

en: Pali
ja: パーリ語

en: Pampanga
ja: パンパンガ語

en: Panama
ja: パナマ

en: Pangasinan
ja: パンガシナン語

en: Panjabi
ja: パンジャブ語

en: Papiamento
ja: パピアメント語

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Papuan (Other)
ja: パプア語(その他)

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Path '%s' on medium '%s' is not a directory.
ja: パス「%s」(メディア「%s」上)はディレクトリではありません。

en: Path '%s' on medium '%s' is not a file.
ja: パス「%s」(メディア「%s」上)がファイルではありません。

en: Permission to access '%s' denied.
ja: '%s' へのアクセスが拒否されました。

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Persian, Old (ca.600-400 B.C.)
ja: 古ペルシア語(ca.600-400 B.C.)

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippine (Other)
ja: フィリピン語(その他)

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Phoenician
ja: フェニキア語

en: Pitcairn
ja: ピトケルン

en: Please install package 'lsof' first.
ja: 最初にパッケージ「lsof」をインストールしてください。

en: Pohnpeian
ja: ポナペ語

en: Poland
ja: ポーランド

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Prakrit Languages
ja: プラークリット諸語

en: Prerequires
ja: 前提条件

en: Problem determination, which means technical support designed to provide compatibility information, installation assistance, usage support, on-going maintenance and basic troubleshooting. Level 1 Support is not intended to correct product defect errors.
ja: 問題の決定、それは互換性に関する情報やインストール支援、使用方法の対応や進行中の保守、基本的なトラブルシューティングなどの技術サポートを指します。Level 1サポートは、製品の欠陥によるエラーを修正しようとするものではありません。

en: Problem isolation, which means technical support designed to duplicate customer problems, isolate problem area and provide resolution for problems not resolved by Level 1 Support.
ja: 問題の切り分け、それは顧客内での問題を共有し領域を切り分け、Level 1サポートでは解決されていない問題について解決方法を提供する技術サポートを指します。

en: Problem resolution, which means technical support designed to resolve complex problems by engaging engineering in resolution of product defects which have been identified by Level 2 Support.
ja: 問題の解決、それは複雑な問題に対して技術者を従事させ、Level 2サポートで認識されていない製品の欠陥を解決する技術サポートを指します。

en: Provencal, Old (to 1500)
ja: 古期プロヴァンス語

en: Provides
ja: 提供

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Pushto
ja: プシュトゥー語

en: Qatar
ja: カタール

en: Quechua
ja: ケチュア語

en: Query string parsing not supported for this URL
ja: このURLに対して、クエリ文字列解析はサポートされていません

en: RPM failed:
ja: RPMの失敗:

en: Raeto-Romance
ja: レトロマン語

en: Rajasthani
ja: ラージャスタニ語

en: Rapanui
ja: ラパヌイ語

en: Rarotongan
ja: ラロトンガ語

en: Recommends
ja: 推奨

en: Relative path not allowed if authority exists
ja: 権限部分が存在する場合相対パスは許可されません

en: Removing repository '%s'
ja: リポジトリ '%s' を削除しています

en: Removing the installed %1% in this context will remove (not replace!) the included PTF-packages too.
ja: この状況下において、インストールされている %1% を削除すると、その中に含まれている PTF パッケージも削除 (置換ではありません！) することになります。

en: Repository %1% does not define additional 'gpgkey=' URLs.
ja: リポジトリ %1% は 'gpgkey=' で追加の URL を指定していません。

en: Repository alias cannot start with dot.
ja: リポジトリの別名をドットから始めることはできません。

en: Required attribute '%s' is missing.
ja: 必要な属性 '%s' がありません。

en: Requires
ja: 必要

en: Reunion
ja: レユニオン

en: Romance (Other)
ja: ロマンス語(その他)

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Romany
ja: ジプシー語

en: Rundi
ja: ルンディ語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Russian Federation
ja: ロシア連邦

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Saint Helena
ja: セントヘレナ

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントキッツネヴィス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Martin
ja: サンマルタン

en: Saint Pierre and Miquelon
ja: サンピエールエミクロン

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントヴィンセント-グレナディン

en: Salishan Languages
ja: サリシュ語

en: Samaritan Aramaic
ja: サマリアアラム語

en: Sami Languages (Other)
ja: サーミ諸語(その他)

en: Samoa
ja: サモア

en: Samoan
ja: サモア語

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Sandawe
ja: サンダウェ語

en: Sango
ja: サンゴ語

en: Sanskrit
ja: サンスクリット語

en: Santali
ja: サンターリー語

en: Sao Tome and Principe
ja: サントーメ-プリンシペ

en: Sardinian
ja: サルデーニャ語

en: Sasak
ja: ササク語

en: Saudi Arabia
ja: サウディアラビア

en: Scots
ja: スコットランド語

en: Selkup
ja: セルカーク語

en: Semitic (Other)
ja: セム語(その他)

en: Senegal
ja: セネガル

en: Serbia
ja: セルビア

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Serer
ja: セレル語

en: Service alias cannot start with dot.
ja: サービスの別名をドットから始めることはできません。

en: Service plugin does not support changing an attribute.
ja: サービスプラグインは属性の変更をサポートしていません。

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Shan
ja: シャン語

en: Shona
ja: ショナ語

en: Sichuan Yi
ja: 四川語

en: Sicilian
ja: シシリア語

en: Sidamo
ja: シダモ語

en: Sierra Leone
ja: シエラレオーネ

en: Sign Languages
ja: 手話言語

en: Signature does not verify
ja: 署名は正しくありません

en: Signature file %s not found
ja: 署名ファイル %s が見つかりません

en: Signature is OK
ja: 署名に問題はありません

en: Signature is OK, but key is not trusted
ja: 署名に問題はありませんが、鍵を信頼していません

en: Signature verification failed
ja: 署名の検証に失敗しました

en: Signatures public key is not available
ja: 署名の公開鍵がありません

en: Siksika
ja: シクシカ語

en: Sindhi
ja: シンド語

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Sinhala
ja: シンハラ語

en: Sino-Tibetan (Other)
ja: シナ-チベット語(その他)

en: Siouan Languages
ja: スー語

en: Skolt Sami
ja: スコルトサーミ語

en: Slave (Athapascan)
ja: スレーブ語(アタパスカ語)

en: Slavic (Other)
ja: スラヴ語(その他)

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Sogdian
ja: ソグディアナ語

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somali
ja: ソマリ語

en: Somalia
ja: ソマリア

en: Songhai
ja: ソンガイ語

en: Soninke
ja: ソニンケ語

en: Sorbian Languages
ja: ソルビア語族

en: Sotho, Southern
ja: 南ソト語

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South American Indian (Other)
ja: 南アメリカインディアン語(その他)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ja: サウスジョージアおよびサウスサンドイッチ諸島

en: South Korea
ja: 韓国

en: Southern Altai
ja: 南アルタイ語

en: Southern Sami
ja: 南サーミ語

en: Spain
ja: スペイン

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suggests
ja: 提案

en: Sukuma
ja: スクマ語

en: Sumerian
ja: シュメール語

en: Sundanese
ja: スンダ語

en: Supplements
ja: 補足

en: Suriname
ja: スリナム

en: Susu
ja: スス語

en: Svalbard and Jan Mayen
ja: スヴァールバルおよびヤンマイエン

en: Swahili
ja: スワヒリ語

en: Swati
ja: スワート語

en: Swaziland
ja: スイス

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syria
ja: シリア

en: Syriac
ja: シリア語

en: System exception '%s' on medium '%s'.
ja: システム例外 '%s' がメディア '%s' で発生しました。

en: System management is locked by the application with pid %d (%s).
    Close this application before trying again.
ja: システム管理はpid %d (%s)のアプリケーションによってロックされています。
    再試行する前にこのアプリケーションを終了してください。

en: Tagalog
ja: タガログ語

en: Tahitian
ja: タヒチ語

en: Tai (Other)
ja: タイ語(その他)

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajik
ja: タジク語

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tamashek
ja: タマシェク語

en: Tamil
ja: タミル語

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Tatar
ja: タタール語

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Tereno
ja: テレナ語

en: Tetum
ja: テトゥン語

en: Thai
ja: タイ語

en: Thailand
ja: タイ

en: The PTF should be removed by calling '%1%'. This will update the included PTF-packages rather than removing them.
ja: PTF を削除したい場合は、 '%1%' を実行してください。このコマンドを実行することにより、 PTF パッケージを削除せずに更新できます。

en: The installed %1% blocks the desired action.
ja: インストール済みの %1% が処理をブロックしています。

en: The level of support is unspecified
ja: サポートのレベルが指定されていません

en: The vendor does not provide support.
ja: ベンダはサポートを提供していません。

en: This request will break your system!
ja: この要求はシステムを壊してしまいます！

en: Tibetan
ja: チベット語

en: Tigre
ja: ティグレ語

en: Tigrinya
ja: ティグリニャ語

en: Timeout exceeded when accessing '%s'.
ja: '%s' にアクセスする際にタイムアウトになりました。

en: Timne
ja: テムネ語

en: Tiv
ja: ティヴ語

en: Tlingit
ja: トリンギット語

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tok Pisin
ja: トークピジン語

en: Tokelau
ja: トケラウ語

en: Tonga
ja: トンガ

en: Tonga (Nyasa)
ja: トンガ語(ニアサ)

en: Tonga (Tonga Islands)
ja: トンガ語(トンガ諸島)

en: Tried to import not existent key %s into keyring %s
ja: 存在しない鍵 %s をキーリング %s にインポートしようとしました

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダードトバゴ

en: Tsimshian
ja: チムシアン語

en: Tsonga
ja: ツォンガ語

en: Tswana
ja: ツワナ語

en: Tumbuka
ja: トゥンブカ語

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Tupi Languages
ja: トゥピー語族

en: Turkey
ja: トルコ

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ja: オスマントルコ語(1500-1928)

en: Turkmen
ja: トルクメン語

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks and Caicos Islands
ja: タークスアンドケーコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Tuvinian
ja: トゥヴァ語

en: Twi
ja: トウィ語

en: Typically you want to keep the PTF and choose to cancel the action.
ja: PTF をそのまま維持し、この処理をキャンセルするのが一般的です。

en: Typically you want to keep the PTF and choose to not install the maintenance patches.
ja: PTF をそのまま維持し、メンテナンスパッチをインストールしないように選択するのが一般的です。

en: Typically you want to keep the PTF or choose to cancel the action.
ja: PTF はそのまま維持するか、処理をキャンセルするのが一般的です。

en: Udmurt
ja: ウドムルト語

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ugaritic
ja: ウガリット語

en: Uighur
ja: ウイグル語

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Umbundu
ja: ムブンドウ語

en: Unable to clone Url object
ja: URLオブジェクトを複製できません

en: Unable to create control pipe.
ja: 制御パイプを作成できませんでした。

en: Unable to parse Url components
ja: URLコンポーネントを解析できません

en: Undetermined
ja: 未確認

en: Unhandled repository type
ja: 未処理のリポジトリタイプ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States
ja: アメリカ合衆国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: 合衆国小離島

en: Unknown country:
ja: 不明な国:

en: Unknown error reading from '%s'
ja: '%s' からの読み取り時に不明なエラーが発生しました

en: Unknown language:
ja: 不明な言語:

en: Unknown match mode '%s'
ja: 不明な該当モード「%s」

en: Unknown match mode '%s' for pattern '%s'
ja: 該当モード「%s」がパターン「%s」に対して不明です

en: Unknown service '%1%': Removing orphaned service repository '%2%'
ja: 不明なサービス '%1%' です: 孤立したサービスリポジトリ '%2%' を削除しています

en: Unknown support option. Description not available
ja: 不明なサポートオプションです。説明は利用できません

en: Unknown type of signature
ja: 不明な種類の署名です

en: Unsupported HTTP authentication method '%s'
ja: 未対応のHTTP認証方式 '%s'

en: Unsupported URI scheme in '%s'.
ja: 「%s」のURIスキーマがサポートされていません。

en: Upper Sorbian
ja: 高地ソルブ語

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Url scheme does not allow a %s
ja: URLスキームでは %s を許可していません

en: Url scheme does not allow a host component
ja: URLスキームではホスト部分を指定することは許されていません

en: Url scheme does not allow a password
ja: URLスキームではパスワードを指定することは許されていません

en: Url scheme does not allow a port
ja: URLスキームではポートの指定は許されていません

en: Url scheme does not allow a username
ja: URLスキームではユーザ名を指定することは許されていません

en: Url scheme is a required component
ja: URLスキームは必須のコンポーネントです

en: Url scheme requires a host component
ja: URLスキームにはホスト部分が必要です

en: Url scheme requires path name
ja: URLスキームにはパス名が必要です

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbek
ja: ウズベク語

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vai
ja: ヴァイ語

en: Valid metadata not found at specified URL | Valid metadata not found at specified URLs
ja[0]: 指定した URL には正しいメタデータがありません

en: Vanuatu
ja: ヴァヌアトゥ

en: Venda
ja: ヴェンダ語

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Vietnamese
ja: ヴェトナム語

en: Virgin Islands, U.S.
ja: 米国領ヴァージン諸島

en: Visit the Novell Customer Center to check whether your registration is valid and has not expired.
ja: Novellカスタマーセンターへアクセスし、登録が有効であるか、有効期限切れになっていないかを確認してください。

en: Visit the SUSE Customer Center to check whether your registration is valid and has not expired.
ja: SUSE カスタマーセンターを開いて、お使いの登録が有効であること、および期限切れになっていないことをご確認ください。

en: Volapuk
ja: ヴォラピューク語

en: Votic
ja: ヴォート語

en: Wakashan Languages
ja: ワカシ語族

en: Walamo
ja: ワッラモ語

en: Wallis and Futuna
ja: ワリーエフトゥーナ

en: Walloon
ja: ワロン語

en: Waray
ja: ワライ語

en: Washo
ja: ワショ語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Will try again...
ja: 再試行しています...

en: Wolof
ja: オォロフ語

en: Xhosa
ja: コーサ語

en: Yakut
ja: ヤクート語

en: Yao
ja: ヤオ語

en: Yapese
ja: ヤップ語

en: Yemen
ja: イエメン

en: Yiddish
ja: イディッシュ語

en: Yoruba
ja: ヨルバ語

en: Yupik Languages
ja: ユピック語族

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zande
ja: ザンデ語

en: Zapotec
ja: サポテク語

en: Zenaga
ja: ゼナガ語

en: Zhuang
ja: チワン語

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Zulu
ja: ズールー語

en: Zuni
ja: ズーニー語

en: allow installing the PTF %1%
ja: PTF %1% のインストールを許可する

en: applydeltarpm check failed.
ja: applydeltarpmのチェックに失敗しました。

en: applydeltarpm failed.
ja: applydeltarpmが失敗しました。

en: architecture change of %1% to %2%
ja: %1% のアーキテクチャを %2% に変更します

en: break %s by ignoring some of its dependencies
ja: いくつかの依存関係を無視することによって %s を壊します

en: cannot install both %1% and %2%
ja: %1% と %2% を同時にインストールすることはできません

en: conflicting requests
ja: 要求が矛盾しています

en: created backup %s
ja: バックアップ %s が作成されました

en: deinstallation of %1%
ja: %1% をアンインストールします

en: deleted providers:
ja: 削除したプロバイダ:

en: do not ask to delete all solvables providing %1%
ja: %1% を提供する全ての解決方法の削除について確認を行いません

en: do not ask to install a solvable providing %1%
ja: %1% を提供する解決方法のインストールについて確認を行いません

en: do not install %1%
ja: %1% をインストールしません

en: do not install most recent version of %1%
ja: %1% の最新バージョンをインストールしません

en: does not expire
ja: 無期限

en: downgrade of %1% to %2%
ja: %1% を %2% にダウングレードします

en: expired: %1%
ja: 有効期限 (期限切れ済み): %1%

en: expires: %1%
ja: 有効期限: %1%

en: generally ignore of some dependencies
ja: いくつかの依存関係をおおよそ無視する

en: ignore the warning of a broken system
ja: システムが破壊される警告を無視する

en: install %1% (with vendor change)
      %2%  -->  %3%
ja: %1% をインストールします (ベンダの変更を伴います)
      %2%  -->  %3%

en: install %1% although it has been retracted
ja: 撤回済みの %1% をインストールする

en: install %1% although it is blacklisted
ja: ブラックリスト設定されている %1% をインストールする

en: install %1% despite the inferior architecture
ja: 下位のアーキテクチャですが、 %1% を維持します

en: install %1% from excluded repository
ja: 除外されたリポジトリから %1% をインストールします

en: install %1% from vendor %2%
      replacing %3% from vendor %4%
ja: ベンダ %4% からの %3% を
      ベンダ %2% からの %1% に置き換えてインストールします

en: invalid
ja: 無効

en: keep %1%
ja: %1% を維持します

en: keep %1% despite the inferior architecture
ja: 下位のアーキテクチャですが、 %1% を維持します

en: keep obsolete %1%
ja: 古い %1% を維持します

en: not installable providers:
ja: インストール不可能なプロバイダ:

en: nothing provides '%1%' needed by the installed %2%
ja: インストール済みの %2% によって必要とされている '%1%' を提供するものがありません

en: nothing provides '%1%' needed by the to be installed %2%
ja: これからインストールする %2% によって必要とされている '%1%' を提供するものがありません

en: nothing provides the requested '%1%'
ja: 要求された '%1%' を提供するものがありません

en: problem with the installed %1%
ja: インストール済みの %1% に問題があります

en: remove lock to allow installation of %1%
ja: %1% をインストールできるようにするには、ロックを解除してください

en: remove lock to allow removal of %1%
ja: %1% を削除できるようにするには、ロックを解除してください

en: replacement of %1% with %2%
ja: %1% を %2% で置き換えます

en: rpm created %s as %s, but it was impossible to determine the difference
ja: rpmは %s を %s として作成しましたが、差異を判別できませんでした

en: rpm created %s as %s.
    Here are the first 25 lines of difference:
ja: rpmは %s を %s として作成しました。
    以下は差異のある最初の25行です。

en: rpm saved %s as %s, but it was impossible to determine the difference
ja: rpmは %s を %s として保存しましたが、差異を判別できませんでした

en: rpm saved %s as %s.
    Here are the first 25 lines of difference:
ja: rpmは %s を %s として保存しました。
    以下は差異のある最初の25行です。

en: some dependency problem
ja: 何らかの依存関係の問題

en: the installed %1% conflicts with '%2%' provided by itself
ja: インストール済みの %1% は、それ自身が提供する '%2%' と矛盾します

en: the installed %1% conflicts with '%2%' provided by the installed %3%
ja: インストール済みの %1% は、インストール済みの %3% によって提供される '%2%' と矛盾します

en: the installed %1% conflicts with '%2%' provided by the to be installed %3%
ja: インストール済みの %1% は、これからインストールする %3% によって提供される '%2%' と矛盾します

en: the installed %1% does not belong to a distupgrade repository and must be replaced
ja: インストール済みの %1% は distupgrade リポジトリに属しておらず、置き換えなければならないものです

en: the installed %1% has inferior architecture
ja: インストール済みの %1% は下位のアーキテクチャに属しています

en: the installed %1% obsoletes '%2%' provided by the installed %3%
ja: インストール済みの %1% は、インストール済みの %3% によって提供される '%2%' を廃止します

en: the installed %1% obsoletes '%2%' provided by the to be installed %3%
ja: インストール済みの %1% は、インストール済みの %3% によって提供される '%2%' を廃止します

en: the installed %1% requires '%2%', but this requirement cannot be provided
ja: インストール済みの %1% は '%2%' を必要としていますが、この要件を満たすものがありません

en: the requested package %1% does not exist
ja: 要求されたパッケージ %1% は存在していません

en: the to be installed %1% conflicts with '%2%' provided by itself
ja: これからインストールする %1% は、それ自身が提供する '%2%' と矛盾します

en: the to be installed %1% conflicts with '%2%' provided by the installed %3%
ja: これからインストールする %1% は、インストール済みの %3% によって提供される '%2%' と矛盾します

en: the to be installed %1% conflicts with '%2%' provided by the to be installed %3%
ja: これからインストールする %1% は、これからインストールする %3% によって提供される '%2%' と矛盾します

en: the to be installed %1% does not belong to a distupgrade repository
ja: これからインストールする %1% は distupgrade リポジトリに属していません

en: the to be installed %1% has inferior architecture
ja: これからインストールする %1% は下位のアーキテクチャに属しています

en: the to be installed %1% obsoletes '%2%' provided by the installed %3%
ja: これからインストールする %1% は、インストール済みの %3% によって提供される '%2%' を廃止します

en: the to be installed %1% obsoletes '%2%' provided by the to be installed %3%
ja: これからインストールする %1% は、これからインストールする %2% によって提供される '%2%' を廃止します

en: the to be installed %1% requires '%2%', but this requirement cannot be provided
ja: これからインストールする %1% は '%2%' を必要としていますが、この要件を満たすものがありません

en: unknown
ja: 不明

en: unsupported
ja: 未対応

en: unsupported request
ja: サポートされていない要求
